Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2010 yılında verdiği HGK Kararı ile tazminat davası açılması için gerekli koşulları saymıştır.

Fakat Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 2015 yılında Hukuk Genel Kurulundan farklı düşünerek “3. Kişiye tazminat davası açılamaz” diye karar vermiştir.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu kararı verirken gerekçesini şöyle oluşturmuştur:

Davacının eşinin, sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olması, evlenme ile kurulan aile birliğinin tarafı olması sıfatından dolayı boşanma sebebi ve istek halinde manevi tazminatı gerektirir. Zira dava dışı eş kendi iradesi ile bu birliğin tarafı olmayı kabul etmiş ve yasanın kendisine tanıdığı hak ve yükümlülükler altına girmiştir. Davalının ise doğrudan davacının bedensel veya ruhsal bütünlüğüne yönelik hukuka aykırı bir fiilde bulunduğundan söz edilemez. Söz konusu Kanun düzenlenemesinde sadakat yükümlülüğünü ihlal eden eşin eylemini birlikte gerçekleştirdiği kişiler yönünden herhangi bir düzenleme getirilmemiştir. Davalının eylemi, davacının kişilik değerlerine saldırı oluşturacak nitelikte bir eylem olarak kabul edilemez.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu emsal kararı hukukçular tarafından oldukça eleştirilmiş ve tartışılılmıştır. Ailenin korunması için, aldatılan eşin üçüncü kişiye tazminat açma hakkının olması gerekmektedir. Evli biri ile ilişki yaşayan üçüncü kişi, ilişki yaşadığı kişinin evli olduğunu bildiği andan itibaren onun eşine karşı da kusurlu konumdadır.

2016 yılında yaptığımız bu eleştiriyi de haklı çıkaracak şekilde, 2017 yılında sevindiren haber yine Yargıtay’ın en üst merciinden geldi.

Zira, 2017 yılına geldiğimizde ise, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararına karşı karar düzeltme yoluna gidilmesi üzerine, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, önceden verdiği kararla paralel bir şekilde, “Aldatan eş ile birlikte olan 3. kişiye karşı tazminat davası açılabilir.” şeklinde içtihat kurdu. Bu karar, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi dahil tüm mahkemeleri bağlayıcı nitelikte olup, Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi? sorusunun cevabı 2017 yılı itibarı ile evet‘tir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu

Davalının davacının eşi ile evli olduğunu bilerek duygusal ve cinsel ilişkiye girdiğinin tarafların ve mahkemenin kabulünde olmasına göre; davalının sorumluluğu ahlaka ve adaba aykırılık nedeniyle gerçekleşen “haksız fiil”den kaynaklanmakta; dava da yasal dayanağını haksız fiile ilişkin hükümlerden almaktadır.

Türk Medeni Kanunu’nun 185. maddesinde yer alan “evlenmeyle eşler arasındaki evlilik birliği kurulmuş olur… Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.” biçimindeki düzenleme gereğince, evli bir kimsenin evlilik dışı birlikteliği, diğer eşin sosyal kişilik değerlerine saldırı niteliğindedir. Bu eyleme evliliği bilerek katılan kişi de diğer eşin uğradığı zarardan sorumludur. Ayrıca eşlerin bu yüzden boşanmış olup olmaları da önem taşımaz.

Bu nedenlerle somut olayda mahkemece davalının açıklanan şekilde gerçekleşen eyleminden sorumluluğu kabul edilerek davacı eş yararına tazminata hükmedilmesi yerindedir.

Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi?” hakkında 14 yorum

 1. Eşim beni aldatıyor ve o kadına dava açmak istiyorum. İki tane evladım var onların yaşayamadığı ne varsa eşim o kadının kızına yaşatıyor. Benden habersiz tatillere götürmüş o kadını, aradım yapma etme dedim, kızdım, alttan aldım, bağırdım, olmadı. Bi türlü düşmedi yakamızdan. Bayılıyorum kendi kendime, psikolojik olarak çöktüm dava açma halkım var mı?

  1. Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Üzücü bir durum. Yazımızda da belirttiğimiz üzere, yakın zamana kadar bu soruyu “evet tazminat davası açılabilir” diye cevaplıyorduk.
   Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2010 yılında verdiği HGK Kararı bu konuda tazminat davası açılması koşullarını saymıştı.
   Ne varki Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 2015 yılında bu konuda tamamen Hukuk Genel Kurulundan farklı düşünerek “3. Kişiye tazminat davası açılamaz” dedi.
   Bu nedenle, konu tartışmalı. Risk alıp dava açabilirsiniz. Zira, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu emsal kararı daha çok tartışılacak gibidir. Zira ailenin korunması için, aldatılan eşin üçüncü kişiye tazminat açma hakkının olması gerekir. Evli biri ile ilişki yaşayan üçüncü kişi, ilişki yaşadığı kişinin evli olduğunu bildiği andan itibaren onun eşine karşı da kusurlu konumdadır.

   Ayrıntılı bilgi için avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.
   İyi günler.

   1. Merhaba,
    Paylaştığınız üzere tartışmalı olan konuya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu sonunda noktayı koydu.
    Sitemizde son kararı görebilirsiniz.
    Paylaşımızın için teşekkür ederim.

    İyi günler dilerim.

 2. Merhaba 5 yil once Anlaşmalı boşandık.2 çocuğumuz var.15 yıl evliydik..fakat ben bizi tanıyan evli olduğunu bilen üstelik abi diye konuşan kızla ilişkisini olduğunu bilmiyordum. Nisan 2012 mahkemede boşandık. Temmuzda kesinleşti. Ve bu kızla eylul ayında nişanlandı. Simdi evliler ve çocukları var. Mayıs 2012 de iliskilsri oldugunu ogrendim. İnkar ettiler. telefon dökümleri mevcut.eski esimin çocuklarıyla görüşmesini devamlı engelliyor.istemiyor. bu kadına haksiz fiil olarak dava acabilirmiyim.

  1. Merhaba,
   Tartışmalı olan konuya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu sonunda noktayı koydu.
   Eşinizin sizi aldattığı kişiye karşı tazminat davası açabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 3. Merhabalar , Eşim bir kadınla beraber olup uzun süre aynı evi paylaşmış ( bu evden kastım benim yazlık evimdir) bir de çocukları olmuş şimdi kadın babalık davası açmış..iddianamesinde bütün ilişkilerini itiraf ediyor …benim bu kadına karşı dava açabilmem mümkün müdür?…bunun için zaman aşımı söz konusu mudur?.. eger oyleyse ne kadar sürem vardir..? Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere

  1. Merhaba,
   Tazminat istemi, yasa gereği, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın
   ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının
   daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.
   Haksız fiil dolayısıyla zarar gören bakımından bir borç doğmuşsa zarar gören, haksız fiilden doğan tazminat istemi
   zamanaşımına uğramış olsa bile, her zaman bu borcu ifadan kaçınabilir.

   Kadına ve eşinize tazminat davası açabilirsiniz. Eğer birliktelikleri sona ermişse, sona erdiği veya sizin öğrendiğiniz tarihten itibaren zamanaşımı süresi başlar. Halen birlikte yaşıyorlarsa, süreler işlemez, istediğiniz zaman dava açabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 4. merhaba ben esımden 2013 te resmı olarak boşandım eskı esım boşanma davası açılmadan 6 ay once başka bır erkekle gorusuyormus ve bu telefon kayıtlarındada ortaya cıktı ben şimdı ıkısınede tazmınat davası acabılırmıyım

 5. Merhaba benim sorum şu
  Aldatılan eş, eşine boşanma davası açmadan 3. Kişiye tazminat davası açabilir mi? Teşekkürler

 6. Merhaba ben 13 senelik evliyim 3 senedir eşim bir kadınla birlikte ben ilişkilerini 6 ay sonra öğrendim ve kadınla görüştüm ve evli olduğunu bile isteye görüşmeye devam etti tlf dökümanları var elimde benimle konuşma ses kayıtları var msj ları var bana attığı ben 3 kişiye tazminat davası acabilirmiyim

  1. Merhaba.
   Evet üçüncü kişiye tazminat davası açabilirsiniz.
   Olay dediğiniz şekilde cereyan etmişse olumlu sonuçlanması da büyük olasılık.
   İyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir