Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2010 yılında verdiği HGK Kararı ile tazminat davası açılması için gerekli koşulları saymıştır.

Fakat Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 2015 yılında Hukuk Genel Kurulundan farklı düşünerek “3. Kişiye tazminat davası açılamaz” diye karar vermiştir.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu kararı verirken gerekçesini şöyle oluşturmuştur:

Davacının eşinin, sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olması, evlenme ile kurulan aile birliğinin tarafı olması sıfatından dolayı boşanma sebebi ve istek halinde manevi tazminatı gerektirir. Zira dava dışı eş kendi iradesi ile bu birliğin tarafı olmayı kabul etmiş ve yasanın kendisine tanıdığı hak ve yükümlülükler altına girmiştir. Davalının ise doğrudan davacının bedensel veya ruhsal bütünlüğüne yönelik hukuka aykırı bir fiilde bulunduğundan söz edilemez. Söz konusu Kanun düzenlenemesinde sadakat yükümlülüğünü ihlal eden eşin eylemini birlikte gerçekleştirdiği kişiler yönünden herhangi bir düzenleme getirilmemiştir. Davalının eylemi, davacının kişilik değerlerine saldırı oluşturacak nitelikte bir eylem olarak kabul edilemez.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu emsal kararı hukukçular tarafından oldukça eleştirilmiş ve tartışılılmıştır. Ailenin korunması için, aldatılan eşin üçüncü kişiye tazminat açma hakkının olması gerekmektedir. Evli biri ile ilişki yaşayan üçüncü kişi, ilişki yaşadığı kişinin evli olduğunu bildiği andan itibaren onun eşine karşı da kusurlu konumdadır.

2016 yılında yaptığımız bu eleştiriyi de haklı çıkaracak şekilde, 2017 yılında sevindiren haber yine Yargıtay’ın en üst merciinden geldi.

Zira, 2017 yılına geldiğimizde ise, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararına karşı karar düzeltme yoluna gidilmesi üzerine, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, önceden verdiği kararla paralel bir şekilde, “Aldatan eş ile birlikte olan 3. kişiye karşı tazminat davası açılabilir.” şeklinde içtihat kurdu. Bu karar, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi dahil tüm mahkemeleri bağlayıcı nitelikte olup, Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi? sorusunun cevabı 2017 yılı itibarı ile evet‘tir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu

Davalının davacının eşi ile evli olduğunu bilerek duygusal ve cinsel ilişkiye girdiğinin tarafların ve mahkemenin kabulünde olmasına göre; davalının sorumluluğu ahlaka ve adaba aykırılık nedeniyle gerçekleşen “haksız fiil”den kaynaklanmakta; dava da yasal dayanağını haksız fiile ilişkin hükümlerden almaktadır.

Türk Medeni Kanunu’nun 185. maddesinde yer alan “evlenmeyle eşler arasındaki evlilik birliği kurulmuş olur… Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.” biçimindeki düzenleme gereğince, evli bir kimsenin evlilik dışı birlikteliği, diğer eşin sosyal kişilik değerlerine saldırı niteliğindedir. Bu eyleme evliliği bilerek katılan kişi de diğer eşin uğradığı zarardan sorumludur. Ayrıca eşlerin bu yüzden boşanmış olup olmaları da önem taşımaz.

Bu nedenlerle somut olayda mahkemece davalının açıklanan şekilde gerçekleşen eyleminden sorumluluğu kabul edilerek davacı eş yararına tazminata hükmedilmesi yerindedir.

“Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi?” üzerine 103 yorum

 1. Eşim beni aldatıyor ve o kadına dava açmak istiyorum. İki tane evladım var onların yaşayamadığı ne varsa eşim o kadının kızına yaşatıyor. Benden habersiz tatillere götürmüş o kadını, aradım yapma etme dedim, kızdım, alttan aldım, bağırdım, olmadı. Bi türlü düşmedi yakamızdan. Bayılıyorum kendi kendime, psikolojik olarak çöktüm dava açma halkım var mı?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Üzücü bir durum. Yazımızda da belirttiğimiz üzere, yakın zamana kadar bu soruyu “evet tazminat davası açılabilir” diye cevaplıyorduk.
   Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2010 yılında verdiği HGK Kararı bu konuda tazminat davası açılması koşullarını saymıştı.
   Ne varki Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 2015 yılında bu konuda tamamen Hukuk Genel Kurulundan farklı düşünerek “3. Kişiye tazminat davası açılamaz” dedi.
   Bu nedenle, konu tartışmalı. Risk alıp dava açabilirsiniz. Zira, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu emsal kararı daha çok tartışılacak gibidir. Zira ailenin korunması için, aldatılan eşin üçüncü kişiye tazminat açma hakkının olması gerekir. Evli biri ile ilişki yaşayan üçüncü kişi, ilişki yaşadığı kişinin evli olduğunu bildiği andan itibaren onun eşine karşı da kusurlu konumdadır.

   Ayrıntılı bilgi için avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.
   İyi günler.

   Cevapla
   • Merhaba,
    Paylaştığınız üzere tartışmalı olan konuya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu sonunda noktayı koydu.
    Sitemizde son kararı görebilirsiniz.
    Paylaşımızın için teşekkür ederim.

    İyi günler dilerim.

    Cevapla
   • Aldatılan eş 3.kisiye dava acamiyor oldu önüne gelen aldatsin zina sucuda yok bu nasıl.seydir avukatlar olarak bu karara neden itiraz etmiyorsunuz bu ne biçim şeydir insan gururu kırılıyor bu kanunu kabul eden indallah binlerce boynuzlanir ..

    Cevapla
   • Eşim beni uzun zamandır aldatıyomuş. Telefonda mesajlarını yakaladım. 1 yaşında Bi oğlum var. O kadını şikayet etmek istiyorum. Ve eşimden de boşanmak istiyorum. Bunun için napabilim

    Cevapla
    • Merhaba,
     Bulunduğunuz ildeki bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.
     Geçmiş olsun.

     Cevapla
 2. Merhaba 5 yil once Anlaşmalı boşandık.2 çocuğumuz var.15 yıl evliydik..fakat ben bizi tanıyan evli olduğunu bilen üstelik abi diye konuşan kızla ilişkisini olduğunu bilmiyordum. Nisan 2012 mahkemede boşandık. Temmuzda kesinleşti. Ve bu kızla eylul ayında nişanlandı. Simdi evliler ve çocukları var. Mayıs 2012 de iliskilsri oldugunu ogrendim. İnkar ettiler. telefon dökümleri mevcut.eski esimin çocuklarıyla görüşmesini devamlı engelliyor.istemiyor. bu kadına haksiz fiil olarak dava acabilirmiyim.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Tartışmalı olan konuya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu sonunda noktayı koydu.
   Eşinizin sizi aldattığı kişiye karşı tazminat davası açabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
  • whatsapptan özellikle akrabalarıma söylüyorum annem şeker hastası corona virüs bulaşabilir bulaştığında atlatamayabilir gezip tozuyarsan onlara misafirliğe gitme diye bir durum yaptım amcam olan şahıs üstüne alınıp bu yazıyı babama götürdü babam eskiden beri bize sözlü işkence eden bazen fiziki şiddete de dönebilen şeyler yaptı. Kardeşimin kolunu yırtma döverek işe gönderme kolunu yırtma ve her gün annemin yüzüne tükürmek ve toplum içinde küçük düşürmek gibi davranışlarda bulunan baba bile demek istemediğim şahıs bizla olan bağlantısını benim kardeşim sizden daha üstün siz kimsiniz bir daha evime yerime gelmeyin diyerek iletişimi kesti. Şimdide bu yazıyı paylaştım diye annemle görüştürmüyor. Görüşücek olsa darp gibi değil ama evde psikolojik şiddet uygular. Benim giremediğim eve amcam dediğim adam kardeşimin evi o kim girerim diyor. Ne yapabilirim babamla amcama ne davası açabilirim. Bu arada evliyim. Kazanma ihtimali var mo

   Cevapla
 3. Merhabalar , Eşim bir kadınla beraber olup uzun süre aynı evi paylaşmış ( bu evden kastım benim yazlık evimdir) bir de çocukları olmuş şimdi kadın babalık davası açmış..iddianamesinde bütün ilişkilerini itiraf ediyor …benim bu kadına karşı dava açabilmem mümkün müdür?…bunun için zaman aşımı söz konusu mudur?.. eger oyleyse ne kadar sürem vardir..? Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere

  Cevapla
  • Merhaba,
   Tazminat istemi, yasa gereği, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın
   ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının
   daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.
   Haksız fiil dolayısıyla zarar gören bakımından bir borç doğmuşsa zarar gören, haksız fiilden doğan tazminat istemi
   zamanaşımına uğramış olsa bile, her zaman bu borcu ifadan kaçınabilir.

   Kadına ve eşinize tazminat davası açabilirsiniz. Eğer birliktelikleri sona ermişse, sona erdiği veya sizin öğrendiğiniz tarihten itibaren zamanaşımı süresi başlar. Halen birlikte yaşıyorlarsa, süreler işlemez, istediğiniz zaman dava açabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Merhaba eşim beni Kırgız bir vatandaşla aldatıyor kız bana defalarca mesaj attı nikahını elinden alcam beni seviyor sen gurursuz sun diye telefon üzerinde cinsel medajlaşmalarına kadar eşimin ona attığı aşk msjlarını ekranın resmini çekip bana attı eşime dava açıcam ama bu kadında cezasını alsın istiyorum kırgızistanda yaşadığı için nasıl şikayetçi olurum tam ismini bile bilmiyorum

    Cevapla
    • Merhaba,
     Aldatma yönünden yapabileceğiniz birşey yok malesef.
     Özel hayatın gizliliğini ihlal ve varsa müstehcenlik açısından suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

     İyi günler dilerim.

     Cevapla
 4. merhaba ben esımden 2013 te resmı olarak boşandım eskı esım boşanma davası açılmadan 6 ay once başka bır erkekle gorusuyormus ve bu telefon kayıtlarındada ortaya cıktı ben şimdı ıkısınede tazmınat davası acabılırmıyım

  Cevapla
   • Merhaba ben yabancı uyruklu bir adamla evliyim evliliğimin 2 gününden itibaren 1 yıldan uzun bir süre fiziksel şiddet gördüm sonrasındaysa duygusal şiddet devam etti ara ara da fiziksel yabancı hattından beni sürekli aldatıyor ve şimdilerde Türk hattından da bunları yaptığıma dair delilim Yok fakat kendisine yaşadığım tüm acılar adına dava açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler…

    Cevapla
   • merhaba benim eşim beni aldattı 2017boşandık ben bu kadına dava açabilirmiyim mağdur olan taraf benim çocuklarımla 5 yıldır o kadınla birlikte yaşadığı

    Cevapla
   • Merhabalar avukat bey esim sosyal medya yoluyla bir kadınla ilişki yaşıyormuş 5 6 gibi bir süredir kadının eşi beni bulmuş mesaj çekmiş bilgiler doğru eşime sordum yalanlamadı o da itiraf etti aldatılan beyefendi eşimden şikayetçi olup dava açtığını söyledi benimde eşinden şikayetçi olmam mümkünmü kadının sadece adını soy adını ve nerde yaşadığını biliyorum yada açılan mahkeme üzerinden bende boşanma davası açabilir kadından da şikayetçi olabilirmiyim

    Cevapla
    • Merhaba,
     Eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz, bu bilgileri de delil olarak kullanmanız mümkün.
     Karşı tarafa da dava açamıza engel bir durum bulunmamaktadır.
     Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
     İyi günler.

     Cevapla
 5. Merhaba benim sorum şu
  Aldatılan eş, eşine boşanma davası açmadan 3. Kişiye tazminat davası açabilir mi? Teşekkürler

  Cevapla
 6. Merhaba ben 13 senelik evliyim 3 senedir eşim bir kadınla birlikte ben ilişkilerini 6 ay sonra öğrendim ve kadınla görüştüm ve evli olduğunu bile isteye görüşmeye devam etti tlf dökümanları var elimde benimle konuşma ses kayıtları var msj ları var bana attığı ben 3 kişiye tazminat davası acabilirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba.
   Evet üçüncü kişiye tazminat davası açabilirsiniz.
   Olay dediğiniz şekilde cereyan etmişse olumlu sonuçlanması da büyük olasılık.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 7. Esim beni aldatıyor ve elimde onların ses kayıtları var kadın resmen beni kötüleyip esimi kendisine cekmıs bu nedenle esıme degılde o kadına nasıl bir dava acabılırım

  Cevapla
 8. Merhaba, evli bir adamla 3 aylık birliktelik yaşadım ve kadın kocasıyla konuşmamızı duyarak aldatıldığını öğrenmiş oldu. Benden şüpheleniyor fakat kanıtı olmadığından telefon kayıtlarından ortaya çıkaracağını söylüyor. Ben zaten kusurlu olduğumu bilip ilişkiyi derhal bitirdim fakat kadın aldatılmayı kabul ettiği halde sırf bana zarar vermek için mahkemeden konuşma dökümlerini çıkarıp beni işten attırıp rezil etme planlarındaymış. Kusurluyum fakat kimliğimi öğrenip hayatıma kişilik haklarıma zarar vermesini istemiyorum, zaten hayatlarından çıktım. Kimliğime ulaşabilme imkanı var mı yada benim bunu saklama hakkım var mı? Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.

  Cevapla
 9. Mrb Avukat Bey, 3. kişiye tazminat konusunda aşagıdaki habere göre, 17/05/2018′ de Anayasa Mahkemesi bir karar vermiş ama, tam olarak neyi red ettiğini anlamadım. Bu karar ile 3. kişiye tazminat davası açılamaz mı artık, onu mu anlıycaz, yoksa red gerekçesi başka nedenle mi?

  ANAYASA Mahkemesi, Fatih A. isimli vatandaşın, kendisini aldattığı gerekçesiyle boşandığı eşinin sevgilisine açtığı tazminat davasının reddedilmesi kararını yerinde buldu. Yüksek Mahkeme, Fatih A.’nın tazminat talebinin reddedilmesinin, “adil yargılama hakkının ihlali” olduğu yönündeki başvurusunu, dayanaktan yoksun buldu. Dava dosyasına göre Fatih A. ile Eda A. 2010 yılında evlendi ve bir çocukları oldu. İddiaya göre Fatih A. eşinin telefonunda “Esra Abla” diye kayıtlı bir numaradan, “Aşkım ne yap yap bugün yüzüğü hallet” mesajını gördü. Kocanın ısrarı üzerine yapılan aramada “Esra Abla” diye kayıt edilen kişinin bir erkek olduğu açığa çıktı. Fatih A., yaptığı araştırmalar sonucunda eşinin kendisini Recep Ö. ile aldattığı gerekçesiyle boşanma davası açtı. Davaya bakan Ankara 11. Aile Mahkemesi, çiftin boşanmasına karar verdi. Aile mahkemesi kadının kusurlu davranışı nedeniyle eski kocasına 8 bin TL de tazminat ödenmesine hükmetti.

  Aile mahkemesindeki dava devam ederken Fatih A., evliliğinin yıkılmasından sorumlu tuttuğu Recep Ö. hakkında tazminat davası açtı. Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, mevzuatta eşler arasındaki sadakat yükümlülüğü ihlali halinde tarafların birbirine tazminat davası açabilmesinin mümkün olduğunu hatırlatarak, “Davalının (Recep Ö.) doğrudan davacının bedensel veya ruhsal bütünlüğüne yönelik hukuka aykırı bir fiilde bulunmadığı, kanunda yükümlüğünü ihlal eden eşin eylemini birlikte gerçekleştirdiği kişiler yönünde herhangi bir düzenleme görülmediği” gerekçesiyle tazminat talebini reddetti. Temyiz incelemesi sonucunda Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi mahkemenin kararını onadı. Bunun üzerine Fatih A., Anayasa Mahkemesi’ne, “adil yargılama hakkının” ihlal edildiği gerekçesiyle bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi ikinci komisyonu da Fatih A.’nın eski eşinin sevgilisine açtığı tazminat davasının reddedilmesinin yerinde olduğuna hükmetti. AYM’nin geçen hafta taraflara tebliğ edilen kararında özetle şöyle denildi:

  DAYANAKTAN YOKSUN
  “Gerek ilk davanın yargılanması neticesinden verilen kararın, gerekse de daire tarafından verilen kararın tatmin edici gerekçe içerdiği ve kararlar arasındaki farklılık hukuki güvenliği sarsacak nitelikte yaygınlık kazanmadığı hususları birlikte değerlendirildiğinde hukuki belirsizliğin bulunduğundan söz edilemez. Başvuru konusu edilen kararlarda bariz takdir hatası bulunmadığı ve kararların da açıkça keyfi olmadığı dikkate alındığında, başvurunun belirtilen içtihat ve açıklamalar kapsamında kanun yolu şikâyeti niteliğinde olduğu sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmiştir.”

  Cevapla
 10. Merhaba ben 5 yıllık evlıyım 4 yasında da bır oğlum var eşim polis memuru benı aldatmış bı kaza gecırdı yatalakken ben ona baktım ve o bu sırada başkaları ıle görüşüyormuş kadının bana ulaşmasıyla tüm dünyam alt üst oldu ve evlılığımın basından berı benı aldatıyormuş aılesı de bılıyormus evlerıne yemeğe almışlar benım sorum karşı tarafa 3.kişiye dava açma sürem ne kadar aılesı bıldıgı ıcın onlara da dava acabılıyor muyum birde 30.000 verip avukata oğlumun velayetını alacağını söylüyor böle bişi olabılır mı

  Cevapla
  • Merhaba,
   Tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar.
   Aileye değil fiili işleyene dava açabilirsiniz.
   Velayet konusunda mahkeme karar verecektir. Avukata para vermek ile çözülecek bir şey değildir.
   Geçmiş olsun.

   Cevapla
 11. eşimin 1 aydır beni aldattığını öğrendim eşime boşanma davası açmadan 3. kişiye dava açabilirmiyim elimde deliller mevcuttur. ve yeni doğum yaptım teşekkürler

  Cevapla
 12. Merhaba eşim polis ve benı aldattığı kişide de polis ılk önce eşimin evli olduğunu bilmiyormuş ama ilişkilerinin 6.ayında evlı ve cocugu olduğunu öğrendiği halde görüşmeye devametmiş ilişkileri 1 yılı gectıgınde ben öğrendim kadınla konuştuğum halde kadın eşimlegörüşmeye devametti ben budurumda kadına dava açmak istiyorum ama ben dava açtığım zaman kadında eşime beni kandırdı dıye dava acabılır mı

  Cevapla
  • Merhaba,
   Siz “evli olduğunu bildiği halde şahsın eşinizle görüştüğünü ispatlayabiliyorsanız” dava açabilirsiniz.
   Şahıs, eşinizin evli olduğunu öğrendikten sonra dahi ilişkisine devam ettiğinden dava açamaz.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 13. Merhaba,

  evliyim,2 çocuğum var. Biri ilkokul çağında, biri daha küçük. Şiddetli geçimsizlik sebebiyle 3 yıl önce eşimden boşanmak istedim. Kendisi çocuklarımızı sebep sunarak boşanmak istemedi. Benim ailem de çocuklar yüzünden boşanmama engel oldular ve eşimin yanında oldular. 3 yıldır hiçbir şekilde eşimle karı koca ilişkimiz yok. Sadece çocuklarım için bu evliliği sürdürmek zorunda bırakılıyorum çünkü beni çocuklarımla tehdit ediyor. 2.5 yıl önce başka biriyle ilişkim oldu. Bu durumu kendisi öğrendi. Arabama dinleme cihazı, telefonuma casus yazılım hatta işi abartıp kadının hattına yasal olmayacak şekilde tanıdık bulup gizlice girip dinlemeye kadar kalktı. Kadını arayıp durdu, ailem ve eşim kadını tehdit edip durdular. Ben gereğini yerine getirmesini söyledim ama beni 2.5 yıldır çocuklarımla tehdit ediyor. Beraber olduğum kadın başta evli olduğumu bilmiyordu ve sonrasında yine de birbirimizden vazgeçmedik. Çünkü ben çocuklarım için sadece bu evliliğe devam ediyordum. Boşanmak istememin sebebi kadın olmadı hiçbir zaman, hayatımda biri yokken boşanmak istediğimi söylediğim halde beni bu duruma mecbur bırakan kendisi oldu. Eşim beni zorlamak için intihara kalkıştı, ailemi bana düşman etti vs. Aradan 2 yıl geçtikten sonra hala ilişkimiz olduğunu öğrendi ve yine bana dava açıp çocukları kullanarak tehdit ediyor. Ben bu durumda ne yapmalıyım? İstemediğim halde yalan söylemeye mecbur bırakılıyorum. Ben eşimi ve çocuklarımı asla mağdur edecek bir adam değilim ama zorla evli kalmaya mecbur bırakılıyorum. Neden kanun hep anneden yana? Neden babanın hakkı yok? Çocuklarım bu durumda daha çok etkileniyor ve mutsuzluğumuz gözardı edilip yaşadığım ilişkiye tüm suç yükleniyor. Benim karımla çocuklar dışında bir bağım Yok. Evde dahi ayrı yataklarda yatıyoruz yıllardır. Ve hayatım boyunca bu durumu zaten böyle sürdürmem imkansız. Eşim yabancı ve çocuklarımı kaçırabilir benden diye velayeti vermek istemiyorum. Ama velayet bende dahi olsa, çocuklarımızın zaten onunla kalmasına razıyım. Sorularım şunlar? Çocuklarımızdan birinin hakim en azından kaçırma ihtimaline karşı velayetini bana verme hakkı var mıdır? 2.5 yıl önce bu durumu bildiğini mesajlarla ispat etmem, bana ve 3. Kişiye dava açmasını engeller ve ispat etmeme yeterli midir? Elinde dökümanlar var, hali hazırda görüştüğümüze dair Çünkü. İntihar etmesi velayet konusunda benim lehime midir? Adli vaka kaydı olmasa da hastaneden ispat edebilir miyim? 3. Kişiyi defalarca kez aradığını, karşı taraf telefonu açmasa da ispat edebilir miyiz? Ben dürüst olduğum halde bana dava açmayıp, zorla bu durumu sürdürmeye mecbur bırakıp çocukları kullanarak, asıl beni zorlayan kendisidir. Benim çocuklarım bu durumdan çok daha fazla zarar görüyor ve ben kendisini hiçbir şekilde ikna edemiyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Çocuklarım var diye, kimseyi mağdur etmeyeceğim halde hayatımı bir başkasının gereksiz inadına bırakmak istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 14. Merhaba ben evli değilim ve evli olan biriyle ilişkim var bunu eşi ogrendi mesajımı yakalamış ve su anda boşanma davası açacak yas olarak 18 den küçüğüm mahkemede ne olur beni isterler mi mahkemeye bana ne yapabilirler ailem ogrenirmi lütfen acil cevaplar mısınıZ

  Cevapla
  • Merhaba,
   Size karşı da dava açılabilir. Sözünü ettiğiniz kişinin insiyatifinde olacaktır.
   Size dava açılması halinde, 18 yaşından küçük olmanız nedeniyle ailenizin davadan haberdar olması kaçınılmaz olacaktır.
   Zira size karşı dava açılırsa yaşınızdan kaynaklı sizin adınıza açılmaz. Dava, sizin haksız eyleminizden kaynaklanan tazminat istemine ilişkin olacağından, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 369. maddesine dayanılarak ev başkanı sıfatıyla sizin anne ve babanız aleyhine, kendi adlarına asaleten, sizin adına velayeten açılacaktır.
   İyi günler dilerim

   Cevapla
 15. İyi günler evli oldugunu saklayan biriyle üç ay once görüşmüştüm eşi de üc ay sonra telefon trafıgınden oğrenip bana mesaj attı benden evli oldugunu sakladıgı ve ben ogrendikten sonra bitirdiğimi soyledim üç ay once bana tazminat davası acmaya hakkı var mıdır varsa da kazanma sansı nedir tesekkurler..

  Cevapla
  • Merhaba,
   Evli olduğunu bilmiyorsanız ve öğrendikten sonra ilişkinize son vermişseniz dava açamaz açsa da sonuç elde edemez.
   Bilmemek kastı ortadan kaldırır.
   Geçmiş olsun.

   Cevapla
 16. Merhabalar. Bir kadına oğluma yazdigi annen babanı boynuzluyor diye yazması nedeniyle hakaret ettim. Asliye cezada 1600 tl.para cezası 5 yıl.oteleme aldım. Kadın şimdi tazminat davası acmis. 10.000 tl. Eşiyle birlikte olmadığına dair eşinin dilekçesi var. Yazışmalar oğlumu ise koyma konumundaydı.. ispatlayabilirim. Yazışmalarda asla cinsellik yok. Ilişkiler yok. Kadın tazminatı kazanabilir mi

  Cevapla
  • Merhaba,
   Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulu son kararını verdi, artık evli kişiler; üçüncü kişilere aldatma vb nedenlerle tazminat davası açamaz.
   İyi günler.

   Cevapla
 17. Avukat bey kadın eşinden bosandi. Annesi ölüm döşeğindeyken.annesinin maaşını alması gerekiyordu.

  Cevapla
 18. Ve boşandığı eşinin evlilik birliği içerisindeyken benimle cinsellik yaşamadığına ilgili dilekçe var sonuç ne olur

  Cevapla
 19. Merhaba eşimin beni atlattığını yeni. Öğrendim 15 yıllık evliyiz bu kadın eşimin bekarlık sevgilisi nişanlıylende bizi ayırmaya defalarca kalkıştı eşim istemedi oda evli Almanya’da yaşıyor türkiyeye geldiği zaman eşimin numarasını bulup ona ullaşmış son 2 yıldır devamlı arayıp rahatsız ediyormuş Benin’le olacaksın diye eşimin demesine bakılırsa sırf huzurumuz kaçmasın diye diye gittim buluştum diyor ama ben artık susmak istemiyorum kaç yıldır benim piskolojimi bozdu son olayda mahvoldum dava açamak isiyorum cezasını almasını isitiyorum almayada yaşadığı için acamam belki diye düşümdüm yardımcı cevaplayıp olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba,
   Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu bu konuda son noktayı koydu.
   Artık eşler, kendilerini aldatan eşlerinin sevgililerine (3. kişilere) tazminat davası açamazlar.
   Geçmiş olsun.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 20. Merhaba,
  Evli bir kişi ile Üç yıllık bir birlikteliğim var.kendisi belirli dava konularında tanınmış bir avukat.eşi birlikte olduğumuzu öğrendi ve üç kez mesajlarla,maillerle ve gerekse çevreden görenlerle çeşitli sebeplerle ilişkimizi öğrendi.gizli bir şekilde de resimlerimiz bir başkasından dolayı eline geçmiş .kadın,birinin bu açık resimlerimizi ev adresine yolladığını idaa ediyor .resimler sadece ben de ve birlikte olduğum kişide vardı.nasıl ele geçirdi bilmiyoruz.evime geldi rezalet çıkardı ve fotoları bir çok kişiye ifşa etti.birlikte olduğum kişi boşanma taraftarı fakat davayı kendi açmak istemiyor bana bir çok korkusu olduğunu söylüyor;gerek kadının eline geçen yazışmalarımız,fotolarımızla ve bizim ilişkimizi inkar etmeyişimizle olan aldatıldığına dair elindeki kanıtlarla mahkemede rezalet çıkarmasından ,mal varlığının çoğuna belki de hepsine el koymasından çekindiğini söylüyor .kadın dava açsın ve anlaşmalı boşanalım çekişmeli olursa maddi manevi zarar görürüz diyor.kadının anlaşmalı boşanacağına inanmıyorum çünkü bir çok kez bazı şeyleri öğrendi,gördü yapmadı.benden önceki bazı ilişkilerini de biliyor olmasına rağmen.kafam çok karışık birlikte olduğum kişiyi çok seviyorum ayrılmak istemiyorum ama o evliyken bu ilişkiyi devam ettiremem.lütfen bana çıkış yolu gösterin.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Resimlerin mahkeme dışında ifşası ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
   Diğer konular şahsın iradesi ile ilgili olduğu için birşey söylemek mümkün değil.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 21. Esimi 8 yildir bir bayanla gorustugunu isbatladim ve uyarmama ragmen gorusmeye devam ettiklerini tel kayitlarindan ogrendim bayana evimin ve benim huzurumu kacirmasindan maddi manevi tazminat davasi acmak istiyorum kazanabilirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba,
   Malesef Yargıtay açamazsınız diyor.
   Ancak eşinize karşı boşanma davası ile birlikte tazminat talebinde bulunabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 22. Merhaba ben 12 yıllık evliyim iki tane çocuğum var eşim beni ilk günden beri aldatıyordu her seferinde affettim 3 ay önce yine msjlarını yakaladım ikisi kendi telefonu üzerinden bana hakaret etmişler eşimin telefonunu karıştırırken buldum hemen o yazışmaları kendi telefonuma attım şimdi ben hakaret davası açabilir miyim 3. Kişiye şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,
   Mesajları ispat edebiliyorsanız savcılığa suç duyurusunda bulunabilirisiniz.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 23. Merhaba bende 3.kişiye tazminat davası açmak istiyorum. Kadın eşimin evli olduğunu bilerek ilişkilerine devam etmek istiyor.Eşim de benim şüphelerim üzerine kadını bırakmak istiyor.Kadının mesajını gördüm.
  Eşime gelen mesajda şöyle yazıyor
  Eşin seni boşamaz, boşayamaz
  Eşin sana kötü davranamaz çünkü sana kötü davranırsa bana geleceğini biliyor gibi
  Bu kadına ne yapabilirim

  Cevapla
 24. Merhaba
  9 yıllık evliyim eşim instegram üzerinden bi bayanla duygusal ilişki kurmuş ve yaklaşık 7 8 ay şuanda ruhsal anlamda cokuntudeyim ve tazminat davası açmak istiyorum bu kadına bu mümkünmüdür acaba fakat boşanma davası Acmiycm eşime sadece o kadına tazminat davası açmak istiyorum bilgilendirirmisiz rica etsem şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba,
   Aldatma nedeniyle üçüncü kişiye (eşiniz ile görüşen kişiye) karşı tazminat davası artık açılamıyor.
   Ancak sadakat yükümlülüğü ihlal nedeniyle eşinize karşı bu davayı açabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 25. İyi günler 2.5 yıldır evliyim eşim beni aldattını ögrendim elimde resimler .watsap msjları.ve telefon dökümanları vardır 3.kişide evlidir ve akrabasıdır hem eşime hemde 3. kişiye tazminat davası acabilirmiyim

  Cevapla
 26. Merhaba eşimle hala devam eden ve bitmek üzere olan boşanma ve velayet davası ile bir devam eden mahkememiz var . Eski eşimin beni aldattığını söylediler ve resimleri var ben eşime ve 3. Kişiye dava açabilirmiyim

  Cevapla
 27. Servet Bey merhabalar ;
  2018 ağustos – kasım arası evli biriyle bir birlikteliğim oldu..Evli olduğunu öğrendikten sonra kendisinden ayrıldım fakat sonra yine görüşmeye devam ettik. Aralık ayında ise kendi isteğimle tekrar ayrıldım.Kişi hala benimle görüşmek istiyor.Evli olan kadın beni aradığında benim herhangi birşey yapmadığımı,aksine evli adamın fake hesaplarla ve başka numaralar üzerinden yine benimle görüşmek istediğini ama benim istemediğimi açıklamış ve kanıtlamış olmama rağmen evli kadının ve akrabalarının telefon numaramı bulup gün aşırı tarafıma hakaret,tehdit içerikli gerek sms gerek whtspp üzerinden mesajlar yazmaya devam ediyorlar. Evlilik birliği kesinlikle bozulmayacak..Ben de istemiyorum bozulmasını zaten..
  Onların bana dava açmaya hakkı var mıdır ?
  Benim hakaret davası açmaya hakkım var mıdır ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Merhaba,
   Hakaret tehdit vs söz konusu ise elbette dava açabilir, suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
   Birlikte olduğunuz kişinin ve eşinin/akrabalarının size karşı, evli olan adamla birlikteliğinden kaynaklı açabilecekleri herhangi bir dava söz konusu değildir.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
   • merhaba ben 5 yildir evligim esimin wapsapp i da eski tanidigi bir kizla mesajarini gordum ve kizin ona atihi mesajlarda soyle yaziyordu dengesiz deli cogunu onami birakacaksin neden bosanmiyorsun neyi bekliuorsun diye yazmiz ve bu nedenle 3 kisiye tazminat davasi acabilir miyim

    Cevapla
 28. Merhaba beni 3 sene once Bir kadin aradi.hakaret edip, eşimle bir ilişkisi olduğunu söyledi.o kadının kim olduğunu su an için biliyorum.o Zaman bilmiyordum.ve bu kişi etrafımda.kanıtlamak için arayan kişiyi telefon dökümlerinden bulup,dava açabilirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba,
   Eşler, aldatma dahi olsa kusur durumlarına göre sadece birbirlerinden tazminat talebinde bulunabilirler.
   Sizin sizi arayan kişiye tazminat talep etme hakkınız ancak kişilik haklarınıza yönelik saldırı olursa ( hakaret gibi ) dava konusu olabilir.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 29. 2013 yılında aldatma nedeniyle eşim ve 3.kişiye manevi tazminat davası açtım. Yerel mahkemede dava aynı yıl içerisinde lehime sonuçlandı. Karşı taraf karara itiraz edip yargıtaya başvurdu. Yargıtay sonucu henüz kesinleşmedi. Fakat 2018 yilinda Yargıtayın ictihadı birleştirme kararı nedeniyle 3.kisilere dava açılamıyacağı yönünde karar aldığını ögrendim. Bu durumda sonuç 3. şahıs lehine gelir ise itiraz veya başka bir hukuk yolu var mıdır? Saygılar Teşekkürler..

  Cevapla
  • Merhaba,
   İtiraz hakkınız var fakat sonucun değişmesi zor.
   İBGK kararları yasa gibidir.
   Tüm mahkemeleri bağlar.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 30. Merhaba İş yerimde benden küçük bir erkekle normal bir muhabbetle başlayan konuşmalar duygusal bir yöne doğru ilerledi. Aramızda asla cinsellik yaşanmadı. bu konuşmaları eşim yakaladı. Ben de bir daha yapmamak üzere kendisine yeminler vererek devam ettirmedim. 1,5 yıl sonra tekrar konuşmaya başladık yine duygusal konuşmalar ve günlük konuşmalarla eşim yine yakaladı ve bu sefer beni affetmedi. Ben eşimi ve çocuğumu çok seviyorum bu konuşmalar sadece duygusal bir boşluğuma geldi. Kendisine yeminler ediyorum aramızda bir şey geçmediğine dair. Ama bu sefer kararlı bir şekilde hem bana hem karşı tarafa tazminat davası açacağını söylüyor ben eşimden boşanmak istemiyorum 3 satır bir yazı var gördüğü bunlarla dava açabilir mi? lütfen yardım edin.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Duygusal olarak bir şeyler yaşamış olmanız boşanma davasında sizi kusurlu yapar.
   Size karşı manevi tazminat davası açabilir fakat görüştüğünüz erkeğe karşı açabileceği bir dava yok.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 31. Avukat bey
  Eşim ,benim onu aldattığımı düşünüyor ama böyle bir şey yok sorum aldattığımı düşündüğü kişiyi hakim mahkemeye çağırır mı dinlemek için o da evli ve yuvası yıkılabilir

  Cevapla
 32. Merhaba avukat bey boşanma davasın da aldatma gsm operatörü watsapp kayıtları istenirmi ve icerikleri taleb edildiğindw verilirmi şimdiden teşekürler

  Cevapla
 33. Merhaba, Ablamın eşi uzun süredir ablamı aldatıyormuş,2 erkek çocuğu var,aldattığını ne kadar inkar etse de kanıtlarımız var. Kadının evindeki balkonda bizim tarafımızdan çekilen fotoğrafı var. Kadının oturduğu ev ise kira ve evi ablamın eşi tutmuş, kira kontratı da muhtemelen onun üzerinedir. Ayrıca dışarıda gezerken, yemek yerkende fotoğrafları var. Eşi hayatında kimsenin olmadığını iddaa ediyor ve boşanmak istiyor, boşanma davası açmış. Çocukları 18 yaşından küçük velayetleri kime verilir? Ayrıca eşinin üstüne ev var şuan kredi borcu ödenen, banka da kefil olarak ablam gösterilmiş. ödemezse borçlar ablama mı kalır?
  Boşanma davasını karşı tarafın açması olumsuz etkiler mi? Tazminat davası açabilir miyiz?

  Cevapla
 34. merhaba. Eşim beni aldattigini 1 sene önce gibi ögrenmistim. Daha dogrusu baska bir kadin ile sevgili gibi whatsapptan yazismalari vardi. Unutsun diye ve görüsemesinler diye baska bir sehire tasindik. Işe yaradi sandim fakat yazismalari devam ediyor, 1 hafta önce ögrendim. Eşimden ayrilmak istemiyorum. Bosanma dava acmadan o ücüncü kisiye dava acabilirmiyim tazminat almak icin aldatma dolayindan, yoksa 6 ay gecti diye hakkimi kaybetmis mi oldum?
  Ikinci sorum, eşimin bir dava veya tazminati ödemeyecegini biliyorum, onun üzerine olan bir sey yok, bankaya borcu var, icra durumu var hatta. dava acip, ödemediginde, hapis cesazi olabilir mi.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Eşinize tazminat davası açma hakkınız var, üçüncü kişi olan sevgilisine dava açamazsınız.
   Banka borcu nedeniyle hapis cezası olmaz, sadece taahhüdü ihlal ve mal beyanında bulunmama nedeniyle tazyik hapsi söz konusu.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 35. Merhaba 3 yıllık evliyim. Eşimin 2 ay önce beni aldattığını öğrendim 1.5 senedir aldatıyomuş eşim arkadaşım dedi inkar etti eşimin hattı benim üzerimeydi ve ben dökümanları çıkardım nisan 2018 den gece gündüz kızla konuşuyor ama ikiside inkar etti kız bekar olduğunda kıza karşı dava Açılmaz dendi ama evli olduğumuzu ve daha yeni çocuğumuzun oldğunu biliyor sadece iksiide inkar ediyor ben kıza dava açmak istiyorum 1.5 sene gece gündüz gece 3-5 e kadar mesajlaşıp konuşmak arkadaş boyutunda olduğunu sanmıyorum hatta eşimin gece esktra işe gidyorum dediği zamanlarda belirli otelleri aramış ve kızı aramış ben bu otellerden nasıl kayıt isteyebilirim boşanma davasına sunmak için ve o kıza tazminat davası açabalir miyim acil yardım istiyorum

  Cevapla
  • Merhaba,
   Aldatılan eş, ancak kendi eşine karşı tazminat davası açabilir.
   Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Merhaba. Ben 3 senelik evliyim iki kızım var. Eşim 4 aydır beni aldatmış telefonunda yakaladım. Ben yokken eve kadini getirmis kalmislar . Kadin kendi de evli ve çocuğu var. Eşimden ayrilmayacagim ama kadına dava açmak istiyorum çok yıprandım piskolojik olarak ne yapmalıyım.

    Cevapla
 36. Merhaba ben 2005 yılında evlendim esim beni 2010 yılında 1 cocugum varken aldattı sonrao kadından 1 cocukları oldu aile sorunları hersey cektim ozaman sikayetci olmak istedim yasada bosanmadıkca sikayetci olamazsın dendi. Ama sürekli rahatsız edildim okadın tarafından evime gelmeye kalktı ve esimden hakaret siddet gördüm simdi 3 cocuğum var suan esimden bosanmadım ama siddet gördük kızımm ve ben o kadın yüzünden 20 gündür annemde yasıyorum bende o kadından sikayetci olabilirmiyim simdiden tesekkürler.

  Cevapla
 37. 20 yıllık evliyim eşim beni aldattı kızım söyledi deliller sunuldu kızım şahitlik yaptı çekişmeli boşanma tazminat alabilir miyim eşimin sadece sigortalı bir işte 4 milyar maaşla çalışıyor?

  Cevapla
  • Slm ben mustafa 9 ay önce eşim calistigi işyerinde tanisdigi biriyle çıkmaya başlamış zaten ayniyerde calisiyorlardi bu kişi belliki eşimden yararlanmak istemiş ve numarâ yi bikaç kişiye de vermiş ben bikackez konuşurken yakaladim bana işyerinden kız arkadasim dedi vatsapda nda konusurken yakaladım gene busefer yengesinin ismi olarak kayit etmiş öbür numaralarida bayan isimleri olarak kayitliydi ama ben supelenmistim birgün eve gizlice girdin bize ayit olmaya bir telefonla yakaladim hemen panikleyip telefonu kapatti bendé beni aldatiyorsa demekki dedim dövdüm telefonun dökümünü cikardim işyerinde serviste evden çıktığında hep konuşma mesajlaşma ve 4 5 farkli numaralarla o kişi eşimin numarasini başka kisilerede vermis birini buldum inkar etti aliyele eşim itiraf etti ben bir cayillik yaptim sizden öğrenmek istediğim basanma davasında cocuklarimin velayetini ala bilirmiyim kizim 6 yasinda oğlum 11

   Cevapla
   • Merhaba,
    velayet durumu tüm dosya ve taraflar sosyal ve ekonomik durumuna göre çocukların üstün tutulan yararı gözetilerek hakim tarafından takdir edilir.

    Cevapla
 38. Bir bayanla görüşüyorum yaklaşık 7 aydır ama 5 aydır sevgiliyiz kendisi boşanma sürecindeydi eşiyle bugün eşi beni ögrenmiş hatta numarama küfürlü hadis mj lar attı kötü bir şey demedim bana tazminat davası açaçagını söyledi hatta ikimize maddi manevi dava açaçagını söylemiş birliktelik yada görüntü vs ahlaksızca bir durum yok zorlamadan yok buna hakkı varmı yada aleyhimize nasıl dönüş olur

  Cevapla
 39. Hayrlı akşamlar server bey eşimle aramızda resmi nikah yok fakat 2 çocugumuz var ve 8 yıllık evliyiz kendisi beni 15 temmuz günü aldattı gayet mutlu ve huzurlu giden evliliğim son buldu. Elimde ses ve görüntü kayıtları mevcut eşimle zaten ayrıldık 18 temmuz gecesi son konusmamızı yatık, kafasında belliki bu evliliği bitirmiş ama buna sebep olan şahısa maddi yada manevi zarar vermek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. ?

  Cevapla
 40. Merhaba eşim beni sosyal medya üzerinden aldattığını öğrendim karşı tarafa para falan göndermiş karşı taraf başka şehirde yaşıyor ve eşim evli olduğunu söylememiş karşı taraf evli olduğunu bilmiyormus mesajlarıni okudum karşı taraf gerçektende bilmiyor mus benim eşim kendi hep para göndermiş ben karşı tarafta dava açabilir miyim şikayetçi olabilir miyim 2 ay falan konuşmuslar ama karşıdaki kişi evli olduğumu kesinlikle bilmiyor mus

  Cevapla
  • Merhaba,
   Eşinize karşı dava açabilirsiniz.
   Bulunduğunuz ildeki bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.

   Cevapla
 41. Merhaba ben 30 yillik evliyim esim yilalrdir beni aldatiyor ama artik dayanamaz hale geldim gucum tahammulum kalmadi yaklasik 9 ay once yakaladim mesajlarinin fotograflari elimde soz verdi ama tekrarlayinca artik sabretmek istemiyorum esime tazminat davasj acma hakkjm hala var mi kanitlar 9 10 ay onceye ait ama yada mahkemede esimin ve sevgilisinin telefon dokumanlarini cikkarttirabilir miyim en iyi kanit vu olur mahkemede ?

  Cevapla
  • Merhaba,
   eşinizi olaydan sonra affedip birlikte yaşamaya devam ettiyseniz artık delil olarak kullanamazsınız.
   Yeni olgulara göre veya farklı nedenleriniz varsa onlara dayanarak dava açabilirsiniz.
   Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

   Cevapla
 42. Merhaba
  Evliyim ve evli biri ile beraberim.İkimizde henüz dava açmadık.Sevgilimin eşi beni öğrendi.iş yerim,ismim vs
  Dava açtığında benim hakkımda daha fazla bilgi alabilir mi ?eşimin bu durumu öğrenmemesi için kvk kapsamın da birşeyler yapmam mümkün mü ?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Dava açmakla sizinle ilgili bilgi alması mümkün değildir.
   Boşanma davası açarsa taraflar arasında olur.
   Cezai anlamda ise ortada yürürlükteki TCK’ya göre oluşmuş soruşturmayı gerektirir bir suç yoktur.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 43. Merhaba
  Arkadaşımin eşi yıllardır başka bir kadınla ilişkisi mevcut ve iki çocuğu var çocukları var diye olan biten herseye bilerek katlanıyor yani başka kadınla olan biten herseye göz yumuyor… Kocası boşanmak istiyor ama arkadaşım istemiyor Bosanirsa kadına manevi tazminat davası açma hakkı varmi dır…

  Cevapla
 44. Merhaba değerli avukatlarımız. Sağlıklı günler dilerim öncelikle

  Ben 6 yıllık evli ve 2 cocugu olan bir erkeğim. Esimin gecen hafta beni aldattığını öğrendim. Basta her ihtimali düşünsemde cocuklarimin geleceği için sabırlı olmaya karar verdim .
  Esimin aldattığı kisi benim var olduğu mu bildiği halde bu eyleme devam etmiş. Instagramda bütün konusma ve görüşme kayıtlarının ekran görüntülerini aldım. Esimle su an karar aşamasındayız ama ben bu kişinin esimin aklını çeldigini bizi ayırmak için çaba sarfettiginu yazismalarindan gördüm. Sorum su

  Ben eşime boşanma davası açmadan, bu kişiye manevi tazminat davası açabilirmiyim?

  Cevapla
  • Merhaba.
   Türk Medeni Kanunu’nun 185. maddesinde yer alan “evlenmeyle eşler arasındaki evlilik birliği kurulmuş olur… Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.” biçimindeki düzenleme gereğince, evli bir kimsenin evlilik dışı birlikteliği, diğer eşin sosyal kişilik değerlerine saldırı niteliğindedir. Bu eyleme evliliği bilerek katılan kişi de diğer eşin uğradığı zarardan sorumludur. Ayrıca eşlerin bu yüzden boşanmış olup olmaları da önem taşımaz.

   Cevapla
   • Sonuç nerde aldatma gereği Örnek dilekçe ve Hangi Madde Kanunları devreye Koyarak tazminat açması gerekir ve ne Yapması gerekir 3 Cümle açıklamış Bırakmışsınız sanırım.

    Cevapla
 45. Merhaba 5 sene once esimin surekli isten cikmasi ve ailemin bunu tartisma boyutuna grtirmesi yuzunden esimle ayni isi yapan ve cocuklugumdan da tqnidigim birinden esime is bulmasini istedjm.ama esime soylemedim.boylelikle arkqdasligimiz ilerledi beni hergun ariyordu.bir aksam mesaj geldi bende o sandim cvp yazdim.ama bana alisik olmadigim sekilde hitap etti resim istedi bende attim.anladim ki karisiymis.kufur hakaret etti esimi buldu.mesajlarimi atti ama esim gormeden sildim ertesi gun numarami degistirdim.ama drgistirdigim numaradan o adami arayip karisini durdurmasinj istedim.kadina pesimi birakmasi icjn hamileyim dedim.fakat o olaydan 3 ay sonrq hamile kaldim 5 sene gecti son birkac ayda o adam bir kac kere aradi.bende aramamasini soyleyip kapattim telrfon rehberinde numaram varmis.esi numaramdan buldu bana kufur hakaret etti kocana halen gorusuyorlar diycem dedi eger bir hafta icinde kocasinjn ondan aldigi ve benimle yedigini dusundugu bilezigi vermezsem beni rezil edeceginu soyledi.nitekim.yapti ses kaydimi almis esime akrabalarima aileme atti adima facebook hesabi acip herkese rezil etti bende sikayetci oldum.oda benden sjkayetci olmus ama ben ona asla hakaret etmedim.bu durumda bana ne davasi acilir 5 sene once ki mesajlarim delil sayilir mi esiyle halen beraber yasiyorlar.ve esiyle berqber kufurlu ses mesajlari atip geri siliyorlar biz mutluyuz diye mesajlar atiyor.beni mahvedecegini mqhkemelerde surundurecegini soyluyor

  Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.