Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma evlilik içerisinde eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesi anlamına gelir. Aldatma, boşanma davalarına en fazla konu olan boşanma sebepleri arasında yer almakla birlikte en çok görülen boşanma sebepleri arasında ikinci sıradadır. Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu boşanma sebebini açacakları boşanma davası içerisinde ispat etmeleri gerekir. Zira aldatma nedeniyle boşanma davalarında ispat sorumluluğu davayı açan kişide yani davacıdadır. Aldatılan birey açısından boşanma süreci ile ilgili merak edilen hususlar vardır. Bunlar, aldatma nedeniyle boşanma davası nasıl açılır, aldatma nedeniyle boşanma davası ne kadar sürer, aldatma nedeniyle boşanma davalarında ispat nasıl yapılır, aldatılan kişi boşanma sonrası nafaka ve tazminat alabilir mi, aldatmada 3. kişiye tazminat davası açılabilir mi, aldatma nedeniyle boşanma davası şartları nelerdir… gibi hususlardır. Bu makalemizde aldatma nedeniyle boşanma süreci hakkında bilgiler vereceğiz.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Şartları Nelerdir?
Aldatılan birey, bu boşanma sebebi ile dava açmak istemesi durumunda aldatma olayını öğrendiğinden itibaren altı ay içerisinde “aldatma nedeniyle boşanma” davası açmalıdır. Kanuna göre aldatmanın öğrenilmesinden sonra altı ay içerisinde boşanma davası açılmaması gibi bir durumda aldatılan kişinin affettiği kabul edilir ve aldatma nedeniyle boşanma davası açma hakkı düşer. O yüzden aldatılan birey boşanma davası hakkını yitirmemek için mutlaka altı ay içerisinde boşanma davası açmalıdır. Aldatma nedeniyle boşanma şartlarından diğeri ise, aldatmanın üzerinden 5 yıl geçmemiş olması gerekir. Aldatma eylemi 5 yıldan daha uzun bir süre önce yapılmış ise yine aldatılan kişinin aldatma nedeniyle boşanma davası açma hakkı bulunmaz.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Boşanma davalarında görevli mahkeme, Aile Mahkemesidir.Aldatılan kişi davayı eşi ile son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine yapabilir. Kimi yerlerde Aile Mahkemesi bulunmaz. Bu durumda da aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişi boşanma başvurusunu Asliye Hukuk Mahkemesine yapmalıdır. Aldatma sonucu boşanmak isteyen kişiler, bu hususta hazırlanacak bir boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yaparak boşanma davasını açmalıdırlar.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Aldatma nedeniyle boşanma davasında aldatma eyleminin incelenmesi, gerekli araştırmaların yapılması, varsa tanıkların dinlenmesi, delillerin doğrulununun belirlenmesi için bilirkişi raporu istenmesi… gibi bir çok hukuki prosedür bulunur. Bu yüzden aldatma nedeniyle boşanma davaları çekişmeli olarak yürütülmektedir. Bu da davanın süresini uzatan bir etmendir. Aldatma nedeniyle boşanma davası ne kadar sürer diyen kişilerin bu noktada uzman bir boşanma avukatı tutmaları gerek açılacak boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanmasına gerekse de boşanmadan kaynaklanacak velayet, tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi konularda hak kaybı yaşanmamasına olanak sağlar. Boşanma avukatları ile açılacak davalarda bireyler ortalama olarak 4 ile 6 celse arasında boşanabilirler. Bu da mahkemenin iş yoğunluğuna göre 8 ay da sürebilir 1 sene de.

Aldatılan Kadın Boşanma Davası
Aldatılan kadın boşanma davası açmak istemesi durumunda yasal haklarını doğru bilmeli ve davayı bu yönde sürdürmelidir. Aldatma nedeniyle boşanma davalarında aldatan kişi kusurludur. Bu yüzden aldatılan kadın boşanma davası içerisinde nafaka ve tazminat talep edebilir. Burada nafaka ve tazminat talep edecek kişilerin yoksulluk nafakası ve maddi tazminat taleplerinin karşılanması için eşinden daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması gerekir. Bu durumda aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişi etkili bir savunma yaparak aldatma eylemini ispat etmelidir.

Aldatma Nedeniyle Boşanmada ispat
Aldatma nedeniyle boşanmalarda ispat yükünün davacıda olması nedeniyle bireylerin etkili bir süreç yönetimi yapması ve aldatma olayını ispat etmesi gerekir. Burada dava içerisinde tanık ya da farklı argümanlar, delil olarak sunulabilir. Aldatma nedeniyle boşanma davasında tanıkların aldatmaya birebir şahit olması gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle ya da 3. kişilerden duyulan dedikodular ile aldatma sonucu boşanma davasında tanıklık yapılamaz. Boşanmada ispat açısından kullanılacak deliller ile ilgili olarak ise bu delillerin hukuka aykırı bir şekilde toplanmamış olması gerekir. Hukuka uygun bir şekilde elde edilen ve aldatma nedeniyle boşanma davalarında sıklıkla kullanılan argümanlar ise, fotoğraflar, facebook iletileri, mesajlaşmalar, telefon konuşmaları, mektuplar, whatsapp konuşmaları, kredi kartı ekstresi, tatil fotoğrafları, uçak biletleri, seyahat bilgileri.. gibi farklı argümanlar olabilmektedir. Burada aldatma nedeniyle boşanma davasında ispat aracı olarak kullanılabilecek deliller mutlaka hukuka aykırı bir şekilde elde edilmemiş olmalıdır.

Aldatılan Erkek Boşanma Davası
Aldatılan koca, boşanma davası açarak evliliğini sonlandırmak istemesi durumunda, yasal haklarını bilerek hareket etmeli ve boşanma sürecini bu doğrultuda yürütmelidir. Öncelikle tekrar belirtmekte yarar var; boşanma davalarında kusur oranları, boşanmanın maddi ve manevi sonucunu direk olarak etkilemektedir. O yüzden aldatılan erkek boşanma davasında gerekli adımları doğru bir şekilde atmalıdır. Bu noktada aldatılan erkek boşanmayı getiren olaylarda yani aldatmada eşinden daha az kusura sahip olmalı ya da kusursuz olmalı, böylece eşine nafaka ve tazminat ödemekle yükümlü olmamalıdır. Aldatılan erkeğin boşanma sürecini doğru yürütmesi, kendisini aldatan eşine hayat boyu nafaka ödemesini engelleyeceği gibi boşanma sonrası maddi ve manevi tazminat da ödememesine olanak sağlar. Diğer yandan aldatıldığı için eşinden manevi tazminat talep edebilir. Bunun yanı sıra eşinin kendisini aldattığı üçüncü kişiye de manevi tazminat davası açabilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanmada Tazminat
Aldatma eylemi ile evlilik birliği içerisinde sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesi sonucunda boşanma davası açıldığında merak edilen konulardan birisi de tazminat olmaktadır. Aldatma nedeniyle boşanma davalarında, aldatılan kişi maddi ve manevi tazminat talep edebilmektedir. Boşanmada tazminat talep edecek olan birey, maddi tazminatlarda eşinden daha az kusura sahip olması gerekirken, manevi tazminat talep edecek kişi açısından ise kişilik haklarının saldırıya uğramış olması gerekir ki aldatılan kişinin, kişilik hakları saldırıya uğramaktadır. Bu yüzden etkili bir süreç yönetimi ile hem maddi hem de manevi tazminat talep edilebilir.

Aldatma Nedeniyle Boşanmada Nafaka
Boşanma davalarında nafaka ile ilgili olarak alınabilecek 3 farklı nafaka türü bulunur. Bunlardan birisi tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası boşanma davası sürerken maddi sıkıntı yaşayacak olan eşe ödenen nafaka türünü ifade eder. Diğer iki nafaka türü ise boşanma davasının kesinleşmesinden sonra ödenir. Yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası farklı şartlar dahilinde ödenmektedir. İştirak nafakası yani çocuk bakım nafakası, ödenecek kişi, çocuğun velayetini alan kişidir. Bu nafaka çocuğun masraflarının karşılanması adına ödenir ve velayet sahibi birey olmak dışında bir şarta tabi değildir. Diğer nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakasında boşanmadan sonras hayat standardında düşme yaşanacak ve maddi anlamda yoksulluğa düşecek kişi nafaka almayı talep edebilir. Fakat, yoksulluk nafakası ödenebilmesi için boşanmayı getiren olaylarda eşinden daha az kusura sahip olunması ya da kusursuz olunması şartı vardır. Bu da aldatan kişinin nafaka alamamasına neden olur.

Aldatma Nedeniyle Boşanmada Çocuğun Velayeti
Boşanma davalarında velayet söz konusu olduğunda belirleyici unsur, çocuğun menfaatleridir. Yani hangi ebeveyn ile yaşamak çocuğun daha fazla yararına olacaksa hakim velayeti o kişiye verir. Burada açılmış bir boşanma davasında velayet kazanmak için etkili bir savunma yapılmalıdır. Aldatma nedeniyle boşanma davalarında çocuğun velayeti, aldatma eyleminden bağımsız olarak belirlenir. Yani örneğin annenin eşini aldatması çocuğun anneye verilmeyeceği anlamı taşımadığı gibi babanın anneyi aldatması da çocuğun babaya verilmeyeceği anlamı taşımaz. O yüzden velayet hakkını almak için doğru bir boşanma süreci yürütülmesi gerekir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.