Boşanma davası ne kadar sürer ?

Boşanma davasının ne kadar süreceği davanın açıldığı adliyedeki iş yoğunluğuna ve boşanma davasının türüne bağlıdır.

Anlaşmalı boşanma davaları en kısa süren boşanma davası türüdür. Bir duruşma sonunda anlaşmalı boşanmaya karar verilir.

Çekişmeli boşanma, anlaşmalı boşanma olmayan boşanma davalarına denir. Davacılar ve davalılar (taraflar) birbirleri hakkında farklı iddia ve talepte bulundukları için bu davalarda hakim daha fazla araştırma yapmakta ve pek çok tanık dinlemektedir. Bu durum da yargılamanın uzamasına sebep olmaktadır.

Bir boşanma davası dosyasının küçük ilçelerde yılda 8-9 duruşması yapılabilirken , illerde 5-6 ya düşmektedir.

Bursa ve İstanbul’da ise pek çok adliyede yılda 3-4 duruşma yapılabilmektedir. Küçük ilçelerde boşanma davasın duruşmaları 1 yılda biterken Bursa’da 2 yılı bulabilmektedir. Bundan sonra çoğu zaman dosya temyiz incelemesi için İstinaf’a gitmekte ve dosyalar tahmini 1 senede dönmektedir. Bu bilgilere göre çekişmeli bir boşanma davasının tam anlamıyla sona ermesi yaklaşık iki buçuk yılı bulmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davasında ise bu süre adliye yoğunluğuna göre 1 ila 4 ay arasında değişmektedir.

Boşanma davası ne kadar sürer ?” hakkında 94 yorum

 1. 2 yıl Çekişmeli boşanma davasından sonra dosya istinafta ve bam da ön inceleme safhasındaysa sonuçlanması ne kadar sûrer acaba?

  1. Merhaba,
   Hangi bölgede olduğuna göre değişir.
   İlk kurulduğu zamanlarda 2-3 ay içinde geliyordu.
   Fakat, artık 1 yıla kadar gelmemeye başladı.

   1. Mrb servet bey davamız boşanma Sakarya yerel mahkeme kazanıldı.itiraz Kartal bölge mahkemesinde istinafa gitti.Yaklaşık bir yılı buldu.cevap henüz alamadık.tahmini süre ne kadar sürer.tşk iyi çalışmalar

    1. Merhaba,
     Bu konda bir yorum yapmam mümkün değildir. Mahkemenin yoğunluğu ve dosya içeriğine göre değişiklik arz eder.
     İyi günler dilerim.

 2. Çok teşekkûr ederim cevap verdiginiz icin. Dosya Adana’da ve henüz 1 hafta olmadı. O kadar uzun sûrer mi acaba? Yani 1 seneyi bulabilir demişsiniz. Dava 2 sene sürdû zaten (Çekişmeli boşanma) İstinaf mahkemelerinin kurulmasındaki amaç zaten bu mahkemelerin iš yúkúnú hafifletmek ve daha kısa sürede sonuca bağlamak degil mi? Neredeyse diger mahkemeler kadar súrúyoròn inceleme dosya incelemesi filan 4 aşaması vardı yanlış hatırlamiyorsam ama süre konusunda net bir bilgiye ulaşamadığım için sizden bilgi almak istedim. Teşekkúr ederim tekrar

  1. İyi günler gülbeyaz hanim..benimde davam adanada istinaf mahkemesinde…sizin davaniz kac ayda sonuçlandı…nisan ayinda bosanmama ragmen hala tam anlamiyla bi çözüme kavusmamasi can sıkıcı..avukatim 6 ay dedi ama bana inandırıcı gelmedi.

   1. İNAN BEY BENIM DA DAVAM SONUCLANDI AMA İSTİNAF MAHKEMESINE YOLLADIK ANKARA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ NDE 2018 NİSAN AYINDA BOŞANMA DAVAM GERCEKLEŞTİ MAYIS AYINDA İSTİNAFA YOLLADIK TAM 7 AY OLDU AMA HALA Bİ SONUC YOK GERCEKTEN ÜZÜCÜ Bİ DURUM BU KADAR UZUN SÜRMEMELİ .1,5 SENE BOŞANMA DAVANMIN GERCEKLESMESINI BEKLEDIM ŞİMDİDE İSTİNAF MAHKEMESINI BEKLIYORUM BİLMEM DAHA KAÇ AY SÜRECEK ?

    1. Merhaba,
     İstinaf mahkemeleri özü itibarı ile birkaç ay içinde sonuçlanacak şekilde kuruldu ama iş yoğunluğu ve kurulurken yargı çevresi düzenlemesi nedeniyle bu süre yılları bulmaya başladı.

    2. Merhaba naz hanım, benim durumumda sizin gibi malesef. Tam 7 ay oldu, hala ön inceleme için atama bekliyor yazıyor. 2 sene boşanmam sürdü, davayı kazananda ben oldum ama malesef karşı taraf itiraz etti ve tam 7 aydır istinafta. Insanın psikolojisi bozuluyor böyle bir durumda. 3 senedir boşanamadım, hayatımda engel. Artık sonuçlansa, boşansam. Gerçekten çok bunaldım, bıktım artık..

    3. Merhaba, 6 haziran 2016 da başlayan boşanma davam, 13 nisa 2017 de sona erdi. Ordan dosya istinafa gitti istinaf 13 kasım 2017 de karara bağladı. Ordan dosya temyize gitti. Dosyam 1 yıldır yargıtayda dün yargıtayı arayıp 13 kasım 2017 tarihi itibariyle gelen dosyamın tahmini olarak ne sonuçlanır diye sordum. Minimum 2,5 yıl sürer dedi. Yani her iki tarafın birbirine karşılık boşanma açtığı dava 4 yıl sürüyor. Artık nasıl bir adalet sistemine sahip olduğumuzu siz düşünün. 7 ay süren bir evliliği adalet sistemimiz 4 yılda sonuçlandırıyor ki bir daha evlenmek gibi bir hataya düşmeyelim. Allah adalet sistemimizden razı olsun. 🙂 bu arada sinirden gülüyorum.

    4. Naz hanim hepimiz ayni süreci malesef yasiyoruz…beklemekten başka da bir çare görünmüyor gibi…kisacik insan ömründe 2-3 yil sadece bosanmayla uğraşmak inanin üzüntü verici bir durum…

 3. Merhaba kolay gelsin. Bòlge adliye mahkemesinde karara çıkmış ne demek acaba? Bundan sonraki súreç nasıl işleyecek

  1. Merhaba,
   Bir dosyanın Bölge Adliye Mahkemesinde karara çıkması, tek başına bir anlam ifade etmemektedir.
   Kararın lehinize mi yoksa aleyhinize mi geldiğini öğrenmelisiniz.
   İyi günler dilerim.

 4. Merhaba anlaşmalı diye başvurduğumuz boşanma davası çekişmeli ye döndü sonrasında hakim davayı reddetti. Şu an da dosya 1.5 senedir yargıtayda ve henüz inceleme safhasına bile geçilmedi. Erkene alınması için dilekçe de verdim ancak bir sonuç yok. Bu süre normalmidir

  1. Merhaba,
   Yargıtay, hukuki denetim yapar. Bu nedenle dosyanın birkaç ay içerisinde incelenip dönmesi gerekir. Fakat gerek Yargıtay Dairelerinin görev değişimleri, gerek İstinaf Mahkemelerinin kurulması ve gerekse ülkemizde yaşanan son süreçten kaynaklı gecikmeler yaşanıyor.
   Süre normal değil ama tüm dosyalar için aynı sıkıntı mevcut.
   İyi günler dilerim.

 5. İyi akşamlar kolay gelsin, bòlge adliye mahkemesinden aleyhimize karar cikti. Yani 2 senedir çekişmeli boşanma davasinda davanin yeniden gòrúlmesi karari cıktı. 2 yıldır gòrúlen dava bir kalemde silinip atıldi mi yani bu kadar duruşma yapildi sonuçta. Bundan sonraki süreç de bu kadar uzun mu súrecek acaba. Bu arada mahkeme súresi boyunca tedbir nafakasi da òdedim çocuk da yok, çalisabilecek durumda kendisi yúksekokul mezunu, evi terk eden o mağdur edilen ben olmama ragmen. Dava istinafta aleyhime sonuçlandı. Šimdi de anlašmalı bošanmak için para talep ediyor yûklú bir miktar hem de. Yani ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkûr ederim.

 6. Çekişmeli olarak açmış olduğum boşanma davası hakim tarafından 24.03.2016 tarihinde gerçekleşti ve eşimle boşandık. Lakin eşim hem hakimin boşanma kararına hem nafaka hemde tazminat kararına itiraz edip temyize gitti. Dosyam yargıtaya 01.07.2016 tarihinde ulaştı. Ve bu tarihten itibaren hala Yargıtayın 2.Hukuk Dairesine bağlı arşivinde beklemektedir.
  Sorum şu 1.5 yılı aşkındır arşivde bekleyen dosyam ne zaman incelemeye çıkar, bu konuda bilgilendirilmek istiyorum.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba,
   Yargıtay’da özellikle son yıllarda dairelerin birleştirilmesi ve üyelerine yönelik işlemler nedeniyle dosyalar çok gecikmektedir.
   Dosyanız ile ilgili de bir tarih vermek veya öngörüdü bulunmak mümkün değil.
   İyi günler dilerim.

 7. meraaaba bursa da adliyede anlaşmalı boşanma dilekçesi verdiğimiz zaman aynı gün içerisinde bi sonuç alınır mı ne kadar sürer ortalama bi tanidiğim dilekçe verdikleri gün boşanma işlemi gerçekleşmişti

  1. Merhaba,
   Mahkemesine ve anlaşmalı boşanma için verdikleri günlere göre değişiklik arzetmektedir.
   Genellikle aynı hafta içerisinde duruşma yapılabilmektedir.

   İyi günler dilerim.

 8. İyi gunler.esim cekismeli bosanma davasi acti ve mahkeme bosanma ve 5000 lira maddi 10.000 manevi tazminata hukmmetti.en bunu istinaf mahkemesine tasidim ve edevlette karara cikmis gozukuyor ama daha bana karar ulasmadi sorum su.eger bu yerel mahkeme sonucu istinafta aynen tekrardan kabul edilirse hem tazminatlari hem bosanmayi temyiz edebiliuormuyuz cvp larsaniz cok memnun olurum allah razi olsun simdiden

 9. merhaba
  eşimin benden istediği nafaka ve 150bintl tazminat yüzünden çekişmeli olarak 2015te başlayan davamız 2016 yılında boşanmayla sonuçlandı. hakim maaşlarımızın eşit oluşu, bir bayan olarak gördüğüm şiddet ve ölümle tehdit durumunun kanıtlanması gibi sebeplerle nafaka ve tazminat talebini reddetti. karşı taraf karara itiraz etti ve dava hala yargıtayda. ne zaman sonuçlanır?

  1. Merhaba,
   Yargıtay’ın iş yoğunluğuna ve gittiği daireye bağlı olarak dava dosyalarının geri dönüş süreleri değişmektedir.
   Bazı dosyalar 6 ayda gelebilirken bazı dosyalar 3 yılda gelmeyebilir.
   İyi günler diliyorum.

 10. Merhaba geçen sene ekim 28 inde çekismeli bosandik dosya istinafta şu an ne kadar surede gelir acaba konya ili seydişehir ilçesinde boşanildi

  1. Merhaba,
   İstinaf dairesine göre değişkenlik göstermektedir. Net bir süreden söz edebilmek mümkün değildir.
   İyi günler dilerim.

 11. Slm çekişmeli boşanma davam samsun bölge mahkemesinde 5 ay oldu ön inceleme için atama bekliyor yazıyor acaba ne zaman karar sonuçlanır… Tşk ler

  1. Bu sorunun cevabını öğrenirseniz bizimle de paylaşır mısınız ? 1 sene önce mahkeme bitti boşanma gerçekleşti ancak temyiz davası daha 2 ay önce açılmış görünüyor . ve şuanda atama bekliyor adalet çok ağır ilerliyo malsf.

   1. Merhaba,
    Sorunun cevabının bilmeme sebebi bizden ve taraflardan kaynaklı olmayan gecikmelerdir.
    O nedenle, bu konda bir yorum yapmam mümkün değildir. Mahkemenin yoğunluğu ve dosya içeriğine göre dosyanın istinaftan gelmesi değişiklik arz eder.
    İyi günler dilerim.

 12. Merhaba benim dosyam yargıtaya gitti 2015 de boşanma davası açtım ve kararı ben temize gönderdim yargıtaya nisan 2016da gitti iki senedir arşiv de yazıyor son bir aydır da inceleme de yazıyor resmen bunalıma girdim kimliği mi değişmek istiyorum ne zaman incelemeden çıkar ve gelen sonuç ne olur kimliği mi değişe bilir miyim yada inceleme de ne kadar zaman kalır

  1. Merhaba,
   Boşanma kararınız kesinleşmeden kimliğinizi değiştirebilirsiniz fakat evlilik durumunuz “boşanma kararı” kesinleştikten sonra değişir.
   Yargıtaydan dosyanın ne zaman geleceği dairenin yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.
   Malesef ülkemizde adalet geç işlemektedir.
   İyi günler dilerim.

 13. Eşimle 2014 yılında evlendim bir yıl sonra ayrı evlerde yaşadık ve hiç görüşmedik üzerime borç yaptığı için ödemez diye bosanmadim şuan borç bitti ama yine görüşmüyorum ve asker kaçağı olduğu için anlaşmalı bosanamiyoruz davaya gelmem diyor oda boşanmak istiyor avukat tutacak parası da yok biran önce boşanmak istiyorum en kısa nasıl bosanabilirim.

  1. Merhaba,
   Anlaşmalı boşanma için kendisinin gelmesi şart.
   Normal boşanma davası için gelmese de mahkeme mevcut delil durumuna göre değerlendirme yaparak sizi daha az kusurlu veya kusursuz bulursa boşar.
   İyi günler dilerim.

 14. 2.5 yıldır boşanmaya çalışıyorum , çekişmeli olduğu için çok uzadı sonuç olarak hakim boşanma kararını verdi fakat karşı taraf temyize gönderdiği için istinaf ta .dava Düzce adliyede ne kadar sürer acaba ? Şimdiden 4 ay olur

  1. Merhaba,
   İstinaf ve Temyiz ile ilgili dosyaların geç gelme sorunu Adalet ile ilgili ülkemizin genel sorunlarının başında geliyor.
   Malesef dosyalar ne zaman istinaftan döner sorusunun cevabını biz de bilmiyoruz.
   İyi günler dilerim.

 15. Merhaba ben istanbuldan yazıyorum ve İstanbul da görülen bir boşanma davası açtım 26 nisan da ilk duruşmam oldu çekişmeli boşanma davası açmıştım eşime hakim tedbir nafakası na karar verdi ilk duruşma tarihinden itibaren fakat avukatım mahkemeden ara karar çıkması gerektiğini ve o ara karar çıkmadan davalı tarafın tedbir nafakası niteliğinde tarafıma ödeme yapılamayacağını söyledi avukatıma uzun bir süre sonra tekrar sordum daha ara kararın çıkmadığını tekrar söyledi şimdi yardım rica ediyorum lütfen ara karar maksimum ne kadar sürede çıkar ve 26 nisan dan bu zamana ara kararın çıkmamış olması normal süre dahilindemidir ,yoksa önceden çıkmış olmalı mıydı? bize göre uzun sürdü süre açısından kararın çıkması o sebeple yardım rica ediyoruz bilgi açısından

  1. Merhaba,
   Duruşma zaptı ile ilamsız takip yapılabilir.
   Herhangi bir ara karara gerek yoktur.
   Fakat müzekkere ile takip yapılmak isteniyorsa, mahkeme kalemince en fazla bir hafta içinde müzekkere yazılır.
   İyi günler.

 16. Merhaba Tek taraflı dava açtım duruşma 1,5 yılda sonuçlandı 24 mayıs günü ağır ve deliller ile sabit kusurlu olan davalı ile boşanmamıza ve 57.000 tl ödemesine hükmedildi duruşmalarımız balıkesirde görüldü karar istinaf yolu açık olmak üzere bursa aile mahkemesine gönderildi nüfusa düşmesi yada sonuçlanması ne kadar sürer bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. merhaba bende balıkesirde 2015de boşanma davası açtım. davayı kazandım karşı taraf temyiz etti. istinaftan 4 ayda geldi. nafakam ve tazminatım düşürüldü.yargıtay yolu açık bırakıldığı için. karşı taraf hem maddi kısma hemde boşanmaya itiraz ederek temyiz etti. 4 aydır dosyam önincelemede yargıtayda bekliyor. bu ülkede adalet yok. 3.5 yıldır boşanamıyorum. bezdirdiler artık.

 17. Merhaba Tek taraflı dava açtım duruşma 1,5 yılda sonuçlandı 24 mayıs günü ağır ve deliller ile sabit kusurlu olan davalı ile boşanmamıza ve 57.000 tl ödemesine hükmedildi duruşmalarımız balıkesirde görüldü karar istinaf yolu açık olmak üzere bursa bölge adliye mahkemesine gönderildi nüfusa düşmesi yada sonuçlanması ne kadar sürer yada 2 hafta olan itiraz süresince itirazda bulunmazsa süreç nedir bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   İstinaf süresi ile ilgili her mahkemenin işleyişi farklı olduğu için süre ile ilgili birşey söylemek mümkün değil.
   Eğer gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 2 hafta içinde istinaf yoluna başvurulmazsa karar kesinleşir.
   Karar kesinleştikten sonra Nüfusa işler.

 18. Mrb bnde 2015marttan bu yana boşanma davası açtım çekişmeli oldu 2017 temmuzda davam bitti yanlız karşı tarafı temyiz etti istanfta şuan ama devletten baktım gidip geri çekmiş görünüyor yani icra takipi yok şuan bnde adliyeye gidip imza atsam bosanmam gercekleşirmi

  1. Merhaba,
   İstinaf kararı taraflara tebliğ edilir. Tebliğden soran temyize gidilmezse karar kesinleşir.
   Kesinleştikten sonra sizin birşey yapmanıza gerek kalmadan nüfusa gönderilip işlenir.
   Usül işlemleri için hukuki destek almanızda yarar var.
   İyi günler dilerim.

 19. Merhabalar 49 yaşındayim eşim psikolojik sorunlarım ve anlaşamamız sebebiyle tek taraflı dava açtı 17 yaşında kızımız var duruşma hiç yapılmadı aile danışmanlığından rapor istendi rapor çıkmış geçen hafta …mahkeme günü ne zaman belli olabilir e devlette hiç birşey görülmüyor uyapta da bu durum normalmidir duruşma yapılmadan rapor istenmesi

  1. Merhaba,
   Süreçten haberdar edilmiyor olabilirsiniz.
   Mahkemesine gidip bilgi edinin.
   Ve mümkünse hukuki destek alın.
   İyi günler.

 20. Slmlar esim cekismeli bosanma acti ve bir bucuk sene sonra hakim karar verdi.bizde nafaka ve tazminat icin istanafa yolladik sonuc nezaman gelir nezaman bosanabilirim

  1. Merhaba,
   Bu konda bir yorum yapmam mümkün değildir. Mahkemenin yoğunluğu ve dosya içeriğine göre değişiklik arz eder.
   İyi günler dilerim.

 21. Merhaba;
  15 gün önce anlaşmalı olarak boşandık.bugün gidip istinaf hakkımızdan feragat ediyoruz diye dilekçe verdik.Kimlik değişimini 1 ay sonra yapabilirsiniz dediler. Artık karşı tarafın vazgeçme yada çekişmeliye dönme durumu var mıdır? bir de kimlik değişimi neden bu kadar geç yapılıyor.Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Boşanma kararından sonra istinaftan feragat ile dosya kesinleşir.
   Bu feragatten vazgeçmek mümkün değildir.
   Bürokratik işlemlerden kaynaklı yeni kimlik çıkartma işlemleri gecikebiliyor.
   İyi günler dilerim.

 22. Merhabalar 2010 marta acilan davamz temmuzda sonuçladi rize adliyesinde olundu %100 eski esimi kusurlu buldular Samsun hukuk adliyesine gonderilidirdi istinafa yolladilar 4 aydir hala karar gelmedi acaba nezaman karar cikar

  1. Merhaba,
   Mahkemeye göre değişiklik arzeder.
   O yüzden bu sorunuzun bir cevabı yok malesef.
   İyi günler dilerim.

 23. Merhabalar Ankara batı adliyesinde boşanma davamiz bitti hakim bosamadi istinafa verdik 5 ay oldu acaba ne zaman sonuclanir

  1. Merhaba,
   Malesef istinaf süreci de temyiz süreci de adil yargılanma hakkını ihlal eden derecede uzayabilmektedir.
   Sorunuzun cevabını malesef bilmiyoruz.
   İyi günler dilerim.

 24. Merhaba ben bosanma davasını 2017 subat ayında actım.bosanma oldu ama eski esim temyiz etti nafaka tazmınat bosanma. istinaf taymıs benim sorum şu ne kadar sürede belli olur. bosanmak istiyorum cok uzadı.

  1. Merhaba,
   Malesef istinaf süreci de temyiz süreci de adil yargılanma hakkını ihlal eden derecede uzayabilmektedir.
   Sorunuzun cevabını malesef bilmiyoruz.
   İyi günler dilerim.

 25. Benim 2015 nisana ayından bu yana devam ediyor dava şuan yargıtayda ve ben artık beklemekten yoruldum avukatımında dava ile ilgilendiğine inanmıyorum bu saatten sonra avukat değiştirmenin bir mantığı var mı ne yapacağımı şaşırdım ne yapmalıyım bana bilgi verebilir misiniz

  1. Merhaba,
   Avukatlıkta müvekkil ile avukat arasında güven ilişkisi esastır.
   Dosyanız ile ilgili bilgi talep ediniz.
   Avukattan kaynaklı olmayan birçok geciktirici sebep olabilmektedir.
   Ayrıntılı bilgi için iletişim bilgilerimizden ve whatsapp üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 26. merhabalar,eşime ilk ayrılık davası açmıştım boşanmaya çevirdik. şahitler dinlendikten sonra istinaf kararı verdi hakim. eşim çalışmıyor ben çalışıyorum üyelerden biri yazmış eşimle ikimiz maaş aldığımızdan tazminat nafaka yı reddetti mahkeme istinaftan cevap ne sürede gelir ben çalıştığımdan hiç mi birşey talep edemem bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba,
   İstinaf süreci ne zaman sonuçlanır bilmiyoruz.
   Avukatınız varsa, hukuki sorularınızı kendisine yöneltmeniz daha doğru olur.
   İyi günler dilerim.

 27. merhaba iyigünler Servet bey lütfen yardımcı olursanız çok sevinecegim eşimle 10 ay önce tek celsede anlaşmalı olarak boşandık ve birbiriizden hiç bi r şey talep etmedik istinaf kanun yolu açık oldugunu ve kararı ikimizde tebliğ almadık be pzt günü kararı alıp temyiz edecem çünkü bana altınlarımı ve paramı vermediler yaklaşık 200 milyar paramız vardı boşanmadan 10 gün önce çekti benim ne yapmam gerekiyor nasıl bi yol izlemem gerekiyor dava açsam kazanabilirbiyim şimdiden tesekkür ederim

  1. Merhaba,
   İstinaf yoluna başvurma hakkınız var fakat protokole imza attığınız ve mahkeme huzurunda ikrar ettiğiniz için protokol sizi bağlar.
   İyi günler dilerim.

 28. Mrb 10.10.2016 boşanma davası açtım. Yaklaşık 2 sene 8 celse sonra da karar çıktı. Haklı olmama rağmen tanığım yoktu. Yalancı şahit yolunda gitmedim. Karşı taraf 3-4 tanık çıkardı. Onlarda isnat ettikleri suçu isbatlayamadılar. Ama hakim çok saçma bir şekilde en üst dereceden maddi manevi altın parasına hükmetti.karşı taraf kadın ve hakim kadın. Ben istinafa başvurucam. Sonuç iki taraflı dava reddolurmu? Yoksa hakimin verdiği cezayı düşürerek uygularlarmı.. Çok mağdur oldum. Bu arada davayı açan benim. Onlarda karşı dava maddi ve manevi tazminat davası ve nafaka davası açmıştı.. Yalnız ispatladıkları hiç bir suç yok..

  1. Merhaba,
   İstinafta dosyanın bozulması, onanması veya yeni şeklinde üç karar da çıkabilir.
   İyi günler dilerim.

 29. Merhaba kolay gelsin ben 2015 den itibaren boşanmaya çalışıyorum davayı 2015 aralık da açtım 2ü16 da davalar görüldü yerel mahkeme boşanmayı kararlaştırdı ve 50 bin tazminata hükmetti hemen istinafa gittiler 10 ay istinaf bekledim ordan da aynı karar çıktı fakat tazminat fazla olduğu için yargıtay yolu açık bırakıldı şubat 2018 yargıta gitti dosyam 7 ay olmasına rağmen hala arşivde şimdi size sorum yargıtaydan gelen kararı tekrar temyiz edebilirler mi sonuçda yerel mahkeme üstüne istinaf üstüne yargıtay da onaylarsa tekrar temyiz açma yolu olursa çok saçma olmaz mı bıktım 3 seneden fazla oldu hala boşanamıyoruz dosyam tahmini ne kadae zaman sonra gelir en az 1 sene diyorlar lütfen bu son olsun bidaha temyiz yolu açılmasın.. Şimdiden Teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için.

  1. Merhaba,
   Yargıtay’dan biraz daha geç geliyor dosya ama orda da onaylanırsa kesinleşir.
   İyi günler dilerim.

 30. Merhaba ben çekişmeli olarak boşanma davası açtım ilk mahkemem ankaranjn bir ilçesindeyken Ankara 3. Bölgeye geçti neden oraya geçmiş olabilir?

  1. Merhaba,
   Hiçbir fikrim yok 🙂
   Avukatınız varsa kendisinden bilgi alabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 31. Merhaba Av SERVET Bey Öncelikle öncelikle şunu belirteyim. Boşanan annem ve babam.Çekişmeli boşanma Annemin boşanma davasını açtığı tarih 10/01 2015 de başladı ve Mart 2017de bitti.bunun sonuncunda istinaf mahkemesine başvurmuştur. Bu arada mahkemeyi kazanan babam annemin istediği nafaka ve tazminatlardan annem hakzız çıkmıştır.bunun sonuncunda istenilen maddi manevi tazminatlardan ve aylık nafakada muaf tutulmuştur.annem izinsiz olarak ortak banka hesabından yüklü bir memlağ para cekerek diğer hesaplara ve mallarımıza tedbir koydurmuştur.Biz ailecek turizm işletmecliği yapmaktaydık ama mali durumumuzun mahkeme tarafından tedbir konduğundan dolayı daha fazla yürütemedik 35 sene hizmet verdiğimiz iş yerimizi maddi imkansızlatan dolayı temmuz2018 kapatmak durumunda kaldık.şu an tarih 27/09/2018 hala istinaf mahkemesinden bir cevap gememştir.17 ay oldu ve hala madur durumdayız evli ve çocuk sahabiyiz blokede olan pra ve mallarda bizimde paramız mallarımız vardır yani haklarımız var yani kısacası madurum buarada yaşım 46 babamla bu iş yerinde 14 yaşından beri çalışmaktayım benim ve babamın buradan doğan zararlarımızı nasıl karşılanır tazminat açma hakkımız varmıdır bugünkü tarih itibariye istinaf mahkemesinden bir sonuç gelmemiştir 27/09/2018 sonuç ne zaman açıklanır. SAYGİLARIMLA

  1. Merhaba,
   Esasa ilişkin yapılacak çok şey var görünüyor.
   Mutlaka bir avukattan hukuki destek alın derim.
   İyi günler dilerim.

 32. Merhabalar Servet Bey, çok kısa bir sorum var. Çekişmeli olarak açılan boşanmalı davada, gerekçeli karar : boşanma evet kararı, ziynetler yönünden karşı taraf ödeyecek şekilde çıktı. Karşı taraf istinaf’a başvurdu. Tek sorum, boşanmanın gerçekleşmesi için istinafı beklemek mi zorundayım? ilginiz için çok teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba,
   Boşanma kararlarının infazı için kesinleşme gerektiğinden; istinafı, daha doğrusu kesinleşmesini beklemeniz gerekiyor.
   İyi günler dilerim.

 33. Merhabalar, ben boşanma maddi+manevi + nafaka şeklinde dava açtım. Karşı tarafta boşanma +maddi+manevi dava açtı. Şu an 3. Celsede. Benım merak ettiğim konu, büyük ihtimalle ben kazanıcam avukat öyle diyor. Fakat yargıya taşırlar dıyor. Eğer boşanmayı taşımaz ise. Boşanmış olup, sadece nafaka ve tazminat için ayrı dava devam eder mi? Kasılıklı bosanma istenildiği ıcın bosanma olup dıgerlerınde temyize gidip bende Soyadımı alır mıyım?

  1. Merhaba,
   Boşanma yönünden kesinleştirip diğer kalemler açısından istinaf ve sonrasında temyize gidilebilir.
   İyi günler dilerim.

 34. Merhaba benimde bir sorum olacakti 6 aylik hamileyim esim ailesine asiri duskun ve aileside surekli yuvamizi huzursuz ediyor onlar yuzunden esim beni hamileyken bile dovdu beni dovunce onlar mutlu oluyorlar diye anasinin yengesinin lafina bakip surekli dovuyr beni bende nafaka davasi actim kayseride 3 eylul 2018 de durusma 6 aralika ertelendi sahitler dinlenecekmis sizden ricam şu dayak yedigimi ispatlar ailesinin bana hakaret ettigini huzuurumu bozduklarini ispatlayici sahitlerim var 6 aralikta sonuca baglanir alirsin nafakani dedi avukat benim merak ettigim esimde avukat tuttu hakim bana nafaka verilmesini hukmederse bunlarda karari temyize gotururlerse benim nafaka almam hemen baslar mi yoksa temyizden dolayi uzar mi süre uzasa da ne kadar uzar dava kayseride simdiden tesekkur ederim iyi calismalar

  1. Merhaba,
   Tedbir olarak nafakaya hükmederse dava süresince de alabilirsiniz.
   İyi güner dilerim.

 35. merhaba ben nafaka davasi actim onumuzdeki ay karara baglanacak hakim bana nafaka verilmesini hukmederse karsi tarafta bu karari temyize gonderirse ben.nafaka almaya hemen baslayabilir miyim yomsa temyizidemibeklemekzorundayim

  1. Merhaba,
   Tedbir olarak nafakaya hükmederse dava süresince de alabilirsiniz.
   İyi güner dilerim.

   1. Boşanma kararı yargıtayca onandı karşı traf karara itiraz ettıler 5 ay oldu hala bı sonuç yok

 36. Merhabalar 2015 yılında çekişmeli boşanma davası açtım. 2017 haziran ayında yerel mahkemeden(Muğla) boşanma kararı çıktı. Ancak karşı tarafın itirazıyla davanın reddi için istinafa gidildi .2018 ekim ayında İzmir bölge mahkemesi kararı da değişmedi karşı taraf kusurlu bulunarak boşanmaya karar verildi. Ancak karşı yine taraf itiraz etti ve yargıtay sürecine başvurdu. Kasım ayı başında yargıtay süreci başladı. Bu süreç ne kadar sürer? Verilen kararda bir değişiklik olur mu?

  1. Merhaba,
   Son aşamaya gelmişsiniz.
   İki aşamadan geçen kararın değişme ihtimali tahmin edeceğiniz gibi, düşük.

 37. Merhaba

  İstinaf mahkemesi kararı elime ulaştı benim açımdan kararda bir sorun yok. İki hafta içinde temiz kanunu yolu açık olmak üzere karar verildi. Karşı taraf temize götürür. Benim bu aşamada bir şey yapmama gerek var mı. Benim temize baş vurmama gerek varmı. Böyle bekleyecekmiyim. İki tarafında boşanmaya itirazı yok. Kimliğimi değiştire bilirmiyim. Nüfüs müdürlüğünde kütüğüm ne zaman taşınır. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   İtiraz edecek bir husus yoksa istinafa başvurmanıza gerek yok.
   karşı tarafın dilekçesine karşı cevap verme hakkınız var.
   İki taraf da boşanma yönünden istinaf etmezse normalde kesinleşmesi lazım ama uygulamada maalesef tüm dosyanın kesinleşmesini bekliyorlar.
   Boşanma yönünden kesinleştikten sonra resen Nüfusa bildirilir ve kütüğünüz taşınır.
   İyi günler dilerim.

 38. 2 ay süren evliliğim de . 2015 eylül de açtığım boşanma davam bölge mahkemesinde yaklaşık 2..5 yıl sonra boşanma ile sonuçlandı. 2018 in mart ayında eşim istinaf a yolladı.8 ay ön inceleme için sıra bekliyor yazdı . şimdi ise 1 aydır ön inceleme de yazıyor. muhtemelen tüm yargı yollarını deneyeck ve beni bezdirmek şçin uğraşack. Kendisinden nafaka tazminat yada herhangi bişey istemedim buna rağmen nedn böyle ilerliyor. beni neler bekliyor ve zaman olark daha ne kadr süreck.? benim ne yapmamı tavsiye edersinz. beklemek çok zor kurtulmak istiyorum.

  1. Merhaba,
   avukatınız varsa süreçle ilgili dosyanız özelinde bilgi talep ediniz.
   İyi günler dilerim.

 39. Hocam Merhaba,
  Çekişmeli boşanma davası sonucu biten mahkeme süresi sonrası temyize gönderilen dosya ne kadar sürede sonuca ulaşır?

 40. Merhaba,

  2013 Nisan ayında evlendim, 2015 Ağustos ayında karımdan boşanmak için çekişmeli boşanma davasını ben açtım. 2 yıl sürdü. 2017 Temmuz ayında karar duruşması yapıldı. Davayı ben kazandım ve bana tazminat ödemelerine hükmedildi. Ekim ayında karar yazıldı, karşı taraf karara itiraz etti ve dosyam İstanbul-Kartal istinaf mahkemsinde 10.hukuk dairesine 27.12.2017 tarihinde ulaştırıldı.
  Tam bir sene oldu istinafta bekleyeli, iki kere dosyamın öne çekilmesi için dilekçe verdim ancak olumsuz yanıtlandı.
  bu tarihten itibaren 1,5-2 yıl sonra cevap yazılacağını söylediler.

  Sorum şu;
  1) istinaftan cevap beklediğim bu süreçte evlilik yapabilir miyim?
  2) istinaftan da ben haklı çıkarsam karara tekrar itiraz ederek temyize götürebilirler mi?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   1- Dosyanız ve buna bağlı olarak boşanma kararınız kesinleşmediği sürece hukuken evli olduğunuz için başka biri ile evlenemezsiniz.
   2- HMK’nın Temyiz edilemeyen kararlar başlıklı 362. maddesinde boşanma davaları sayılmadığından dolayı, mefhum-u muhalifinden taraflar boşanma kararı yönünden istinaf mahkemesi kararını temyiz edebilirler.

   İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.