Kazanç Kaybı / İkame Araç Tazminatı / Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı

Gerek araçların tamiri için bırakılmaları halinde süresi içerisinde tamir edilmemesi ve gerekse Trafik kazaları neticesinde onarım gören bir araç ve bu araç onarım görürken mali kayba uğrayan bir araç sahibi var ise, “ikame araç bedeli” kavramı ortaya çıkar.

İkame araç bedeli aracını kullanamayan araç sahibinin aracın onarımı süresince yaptığı belgelendirilmiş yol ve ulaşım giderleridir.

Aracını kullanamayan ve mağdur olan kişi, eğer aranı ticari amaçla kullanılmakta ise kazanç kaybı söz konusudur, zira aracın onarımı süresince aracın gelirinden yoksun kalınmaktadır. Kaza sonucu mağdur araç sahibinin değer kaybı kapsamındaki tazminat isteminde “kazanç kaybı” veya “ikame araç bedeli” kavramı büyük önem taşımaktadır.

 

A- İKAME ARAÇ TAZMİNATI

Mağdur araç sahibinin fatura karşılığı yaptığı araç kiralama giderleri için açılacak dava ikame araç davası olarak adlandırılır.

İkame araç tazminatından kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur.

Ayrıca sigorta şirketlerinin uygulamaları sebebiyle onarım süresi uzayan ya da aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

 

B- KAZANÇ KAYBI TAZMİNATI

Hasar gören aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması ya da işletilememesi sebebiyle ortaya çıkan zarar, ticari araçlarda (taksi, otobüs, servis, minibüs ve diğer ticari araçlar) kazanç kaybı tazminatının konusunu oluşturmaktadır.

Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur.

Ayrıca sigorta şirketlerinin uygulamaları sebebiyle onarım süresi uzayan ya da aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

 

C- ARAÇTAN YOKSUN KALMA TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Araç mahrumiyet tazminatı, hasar gören aracın günlük ikame (kiralama) bedeli ile  onarımda kaldığı gün sayısı çarpılarak hesaplanır.

Misal: Onarım süresi 10 gün  ve ikame araç  bedeli 50 TL olan bir araç için araç mahrumiyet tazminatı 10X50 =500 TL olarak hesaplanır.

Hukuki prosedüre ilişkin olarak daha detaylı olarak bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Av. Servet Sarıca

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2004 yılında mezun olup 2006 yılından günümüze Bursa Barosuna kayıtlıdır. Ofisimizin kurucu ortağıdır. Ceza Hukuku, İş Hukuku, Aile Hukuku ve diğer hukuki ilgi alanlarında aktif olarak avukatlık mesleğini icra etmektedir. İş Hukuku ve Ticari Davalarda Uzman Arabulucu, İş Mahkemelerinde Aktüerya ve Hesap Bilirkişiliği yapmaktadır.

Kazanç Kaybı / İkame Araç Tazminatı / Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı” hakkında 22 yorum

 1. Merhaba, dun aksam aracima arkadan vurdular, arac tahminen 2 hafta sanayide kalacak , gittigim insaat bolgesine, dolmustan indikten sonra yaklasik 40 dakika yurume mesafesi var . Arac kiralarsam karsi taraf magduriyetimi giderirmi

  1. Merhaba,
   Kusur durumunuza göre ikame araçtan kaynaklı zararlarınızın tazminini isteyebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

   1. Merhaba Ankara’da ticari araca carptım ve sadece ticari araçta hasar oluştu. Bu kapsamda ticari araç tamir edildiği sürenin hangi bedel üzerinden kazanç kaybı talep edecek. Ayrıca fahiş ücret tale etmesi durumunda ne yapmalıyım.

 2. Merhabalar. Yaptığım kazadan dolayı araç gün kayıp bedeli için icra takibi geldi. Karşı tarafın aracı kiralık değildi, daha sonra kiraladığına dair de bir belge yok. Bu bedeli bizden isteyebilirler mi?

 3. Merhabalar. Yaptığım kazada karşı taraf yüzde 75 suçlu. Aracim için pert süreci başladı. Muhtemelen pert olacak. Bende araç falan kiralamadim. Kazadan süreç sonuna kadar araç kira bedelinin yudr 75 ini isteyebilir miyim?

 4. MERHABA. 2018 YILINDA KUSURLU OLARAK ÇARPTIĞIM ARAÇ SAHİBİ BENDEN ARAÇ GÜN KAYBI BEDELİ TALEP ETMİŞTİR…ZORUNLU TRAFİK SİGORTAM VEYA KASKOM BU BEDELİ ÖDER Mİ?

 5. Aracıma bir araç arkadan çarptı ve %100 kusurlu çıktı çarpan araç, Aracım 12 gün geçti hala tamir edilmeye başlanmadı, Tamire başlanırsa da 5 gün serviste kalabilir, aracım ciddi hasarlı, ben araç kiralamazsam da araçtan uzak kaldığım günler için ve aracı hasarlı kullandığım günler için ve aracın tamiri için benim aracı sanayiye, servise götürmelerim için tazminat talep edersem davayı kazanır mıyım?

 6. Merhabalar benim de ikame arac ile ilgili bir sorum olacaktı. Şirkete ait araç kazaya karıştı tamiri uzun sürdüğü için araç kiralamak zorunda kaldık elimizde araç kiraladığımiza dair fatura var. Bu bedel için dava mi acmamiz gerek yoksa icra takibi yapsak olur mu

 7. Merhaba kaza yaptım kusur %100 karşı tarafta araç kiralamadım ama illa fatura almama gerek var mı araç mahrumiyet bedeli talep edebilmem için?

 8. Ticari taksi şöförüyüm tali yoldan çukan araç ben anacaddede seyir halinde iken çarpıştık araç 1 haftadır tamirhanede yatıyo ilk gün gelen eksper pert dedi kusur oranları karşı tarafa verildi ben kusursuz bulundum aracın pert işlemlerinin tamamlanıp aracın ödemesinin yapılması 2 ay sürecekmiş ama biz beklemicez ve plakayı sıfır araba alıp ona takıp devam edicez tabi bu süreçte yeni aracın tekrar trafiğe çıkması kaza gününden itibaren 2 haftalık kazanç kaybım söz konusu ve yaklaşık daha önceki kazançkayıtlarıma bakıldığında 20000 tl demek ben bu yirmibin tlyi kimden hangi evraklar ile kimin aracılığıyla ve hangi kurum yada kişiden nasıl talep etmeliyim ayrıca aracın sahibi değil işletmeci kiracısıyım mal sahibinden nasıl evraklar ve vekalet almamız gerekir ve bu dosya için nekadar masraf edip işlemlere başlarız

 9. Merhabalar,
  Bundan 6 ay once bir filo araci ile kucuk capli bir hasarimiz olusmustu, karar komisyona kalmis, %50 e %50 olarak konu kapanmisti. Simdi bir avukattan sms aldik, verilen sure sadece kisa mesaj yolu ile 3 gun, arac kazanc kaybi ve ekspertiz ucret masrafi talep ediliyor. Odemek zorunda miyiz ? Biz arac kiralamadik ama magdur olduk, Yasal olarak bizim de karsi taraftan talep etme hakkimiz var mi ? Var ise de hangi yolun izlenmesi uygun olur ?

  Tesekkurler

 10. merhaba avukat bey benim sorum şu ;
  (icra türü=ticari kazanc kaybı bedeli)
  Mayıs 2019 da bi trafik kazası yaptım ve %100 kusurlu bizmiyşiz trafik polisi bu şekilde söyledi ve karşı tarafın aracı kiralıkmış 28.11.2019 da elimize ilamsız takipte ödeme emri kagıdı ulaştı.Kazada karsı tarafın sürücü kapısı ile sag camurluk vardı hasarlı bu durum icin 10 gün tamir süresi ve 5 farklı firmadan rakam alıp bi ücret belirlemisler.Benim bu tamir süresiyle ilgili şüplerim var bu durum da ne yapmalıyız.Bu tamir süresini kim neye göre belirliyor tamirci kafasına göre mi belirliyor veya itiraz etsek sonuç ne olabilir,itiraz durumunda ne gibi zararlara ugrarız yada ne kadar bi kazancımız olur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.