Kazanç Kaybı / İkame Araç Tazminatı / Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı

Gerek araçların tamiri için bırakılmaları halinde süresi içerisinde tamir edilmemesi ve gerekse Trafik kazaları neticesinde onarım gören bir araç ve bu araç onarım görürken mali kayba uğrayan bir araç sahibi var ise, “ikame araç bedeli” kavramı ortaya çıkar.

İkame araç bedeli aracını kullanamayan araç sahibinin aracın onarımı süresince yaptığı belgelendirilmiş yol ve ulaşım giderleridir.

Aracını kullanamayan ve mağdur olan kişi, eğer aranı ticari amaçla kullanılmakta ise kazanç kaybı söz konusudur, zira aracın onarımı süresince aracın gelirinden yoksun kalınmaktadır. Kaza sonucu mağdur araç sahibinin değer kaybı kapsamındaki tazminat isteminde “kazanç kaybı” veya “ikame araç bedeli” kavramı büyük önem taşımaktadır.

 

A- İKAME ARAÇ TAZMİNATI

Mağdur araç sahibinin fatura karşılığı yaptığı araç kiralama giderleri için açılacak dava ikame araç davası olarak adlandırılır.

İkame araç tazminatından kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur.

Ayrıca sigorta şirketlerinin uygulamaları sebebiyle onarım süresi uzayan ya da aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

 

B- KAZANÇ KAYBI TAZMİNATI

Hasar gören aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması ya da işletilememesi sebebiyle ortaya çıkan zarar, ticari araçlarda (taksi, otobüs, servis, minibüs ve diğer ticari araçlar) kazanç kaybı tazminatının konusunu oluşturmaktadır.

Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur.

Ayrıca sigorta şirketlerinin uygulamaları sebebiyle onarım süresi uzayan ya da aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

 

C- ARAÇTAN YOKSUN KALMA TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Araç mahrumiyet tazminatı, hasar gören aracın günlük ikame (kiralama) bedeli ile  onarımda kaldığı gün sayısı çarpılarak hesaplanır.

Misal: Onarım süresi 10 gün  ve ikame araç  bedeli 50 TL olan bir araç için araç mahrumiyet tazminatı 10X50 =500 TL olarak hesaplanır.

Hukuki prosedüre ilişkin olarak daha detaylı olarak bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Kazanç Kaybı / İkame Araç Tazminatı / Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı” üzerine 27 yorum

 1. Merhaba, dun aksam aracima arkadan vurdular, arac tahminen 2 hafta sanayide kalacak , gittigim insaat bolgesine, dolmustan indikten sonra yaklasik 40 dakika yurume mesafesi var . Arac kiralarsam karsi taraf magduriyetimi giderirmi

  Cevapla
  • Merhaba,
   Kusur durumunuza göre ikame araçtan kaynaklı zararlarınızın tazminini isteyebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Merhaba Ankara’da ticari araca carptım ve sadece ticari araçta hasar oluştu. Bu kapsamda ticari araç tamir edildiği sürenin hangi bedel üzerinden kazanç kaybı talep edecek. Ayrıca fahiş ücret tale etmesi durumunda ne yapmalıyım.

    Cevapla
 2. Merhabalar. Yaptığım kazadan dolayı araç gün kayıp bedeli için icra takibi geldi. Karşı tarafın aracı kiralık değildi, daha sonra kiraladığına dair de bir belge yok. Bu bedeli bizden isteyebilirler mi?

  Cevapla
 3. Merhabalar. Yaptığım kazada karşı taraf yüzde 75 suçlu. Aracim için pert süreci başladı. Muhtemelen pert olacak. Bende araç falan kiralamadim. Kazadan süreç sonuna kadar araç kira bedelinin yudr 75 ini isteyebilir miyim?

  Cevapla
   • Araç mahrumiyet bedeli almak için fatıra şart mı. Yani hakkımızı almak için ille de paralı olup, araç kiralamak mı lazım.

    Cevapla
     • Merhabalar
      Kaskom tarafından bana yönlendirilen ikame araçla kaza yaptım. 2gun önce ilamsız takiplerde ödeme emri elime ulaştı. Yapılan kazada yüzde yüz kusurlu olduğum tespit edilmiş ve 1450tl değer kaybı, 1470tl kazanç kaybı adı altında ve işlenmiş faizlerle birlikte 3.084tl toplam alacak talep ediliyor. Elime ulasan belgeler yalnızca ilamsız takiplerde ödeme emri ve kaza günü tuttuğumuz kaza tespit tutanağı. Benim öğrenmek istediğim ödeme emrinde geçen değer kaybı ve kazanç kaybının neye göre belirlendiği ve bunu ispatlayan evrak olmadığından bunu nereden öğrenebileceğim. Açıkçası hatalı oldugumu kabul ediyorum ama ilamsiz takip oldugundan kendi kafalarına göre olusturulmuş şişirme bir borç ödemek istemiyorum. Cuma gününe kadar süren var vereceğiniz yanıta göre itiraz edicem ya da borcumu ödeyeceğim. Yardımcı olursaniz çok sevinirim.

     • Merhaba,
      İlamsız takibe itiraz etmeniz halinde karşı taraf açacağı dava ile 1450tl değer kaybı, 1470tl kazanç kaybının neye istinaden olduğunu ispatlaması gerekir.
      Geçmiş olsun.

 4. MERHABA. 2018 YILINDA KUSURLU OLARAK ÇARPTIĞIM ARAÇ SAHİBİ BENDEN ARAÇ GÜN KAYBI BEDELİ TALEP ETMİŞTİR…ZORUNLU TRAFİK SİGORTAM VEYA KASKOM BU BEDELİ ÖDER Mİ?

  Cevapla
  • Sigorta ve kasko poliçeleri bu teminatları kapsam dışında bırakıyor. Poliçenizi incelemeniz ve bu duruma göre hareket etmeniz gerekir. Eğer poliçeniz karşılamıyorsa karşı tarafın ikame araç bedeli veya ticari kazanç kaybı bedelini kanıtlaması gerekir ki bunun için de aracın tamirde kaldığı süre gösterilmeli ve geçmiş yıllardaki vergiye esas gelirini beyan etmeli. Sizin olaydaki kusur oranınız da önemli. Ayrıca bu konuda kaza gününden itibaren işleyen haksız fiillere ilişkin zamanaşımı sürelerini gözönünde bulundurun (Borçlar Kanunu Madde 72 : 2 veya 10 yıl)

   Cevapla
 5. Merhabalar. Yaptığım kazadan dolayı araç gün kayıp bedeli için icra takibi geldi. Karşı tarafın aracı kiralık değildi, daha sonra kiraladığına dair de bir belge yok. Bu bedeli bizden isteyebilirler mi?

  Cevapla
 6. Karşı taraf yüzde yüz kusurlu aracım 28 gün tamircide yattı tazminat almak için illa belge sartmi yoksa kiralama bedeli üzerinden tutar cikariyorlami

  Cevapla
 7. Merhaba, 2 ay once bir kaza yaptim . Kazada %100 ben sucluyum ve carptigim arac kiralama sirketine ait bir audi marka aracti. Şöyleki , carptigim arac ta sadece arka camurluk kısmı hasar gordu ve degismesi gereken kisim da sadece orasi. Hal boyleyken kiralama sorketi bana kazanc kaybi davasi açmış ve aracının tamir suresi boyunca isletemedigi gunlerin kiralama parasını benden istiyor. Dediklerine gore ( yani bana yolladiklari ihtarnameye gore) arac 14 gun tamirde kalmış ama buna dair ne kanıt var ne de baska birsey. Ve gun basi 220 tl kiralama bedelinden toplamda 3.080 tl bir ucreti benden istiyorlar. Bu durumda ne yapmalıyım. Sonucta benim arabam da daha agir bir hasar olmasina ragmen benim aracim 1 haftada tamirden cikti. İhtarnameye yazmislar 14 gun, kanit yok bisey yok . Pisi pisi odemelimiyim yoksa bunun mahkemeye gitmeden karsi tarafin avukatindan 14 günün kanitini rapor halinde bana sunmasınımi istemeliyim. Kara kara düşünüyorum.

  Cevapla
 8. 27.11.2017 tarihinde Telekom aracına park halindeyken çarptım yüzde yüz ben suçluyum 13.07.2020 tarihinde icra takibi göndermişler. 750 lira talep ediyorlar zaman aşım süresi geçti diye biliyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 9. iyi günler aracım depremde zarar gördü. aracımı servise verdim fakat sigorta şirketi ikame araç vermiyor. Full kasko olmasına rağmen Araç hasarı nedeni deprem olarak görünüyor. Bu konuda ne yapabilirmiyim . Sigorta şirketini vermediği ikame araç kira bedeli alabilirmiyim

  Cevapla
 10. İyi günler aracıma park halinde şahısın biri vurdu araç şuan tamirde ben şahıstan ikame araç bedeli almak istiyorum ayrıca Değer kaybı içinde şahısa ilamatsız icra davası açmak istiyorum ikame araç bedelini belgelendirmek için ne yapmam gerek karşı tarafın sigortasına bunu belgelendirebilirmiyim ?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Delillerinizi toplama dahil haklarınızı var,
   bulunduğunuz ildeki bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.

   Cevapla
 11. kırmızı ışıkta beklerken elektrik dağıtım şirketinin aracı bana arkadan ve sol taraftan çarptı yüzde 100 suçulu bulundu aracım muhtemelen 1 ay sonra tamirden çıkacak bu süreç zarfında kiraladığım aracın faturasını karşı tarafa ödetebilir miyim? araç değer kaybı için kimi dava etmeliyim ayrıca hayati tehlikeye neden olabilecek hızda çarptığı için manevi tazminat davası da açabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Haklarınızı var,
   bulunduğunuz ildeki bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.

   Cevapla
 12. Merhaba, ben ticari olmayan bir araca arkadan vurdum ve yüzde yüz hatalı bulundum.. Bana bugün ilamsız icra tebligatı geldi.. 10 günlük bedel karşılığı 1500 TL 600 vkelat 300 ekspertiz ve faizlelere 2600 tl ödemezsem beni mahkemeye vereceklermiş.. Araç ticari değil ama esnafmış işe gidememiş beyefendi ki yalan söylüyor.. Mahkemeye gidersem ne olur.. İtiraz etmeyi düşünüyorum..

  Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.