Bozmadan sonra ıslah yapılabilir mi?

04.02.1948 günlü 10/3 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararının bozmadan sonra ıslah yapmayı yasakladığı ancak 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 177/1. maddesinin tahkikat sonuçlanıncaya kadar ıslah yapılabileceğini öngördüğünü, bu sebeple Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında tahkikat safhasına dönüleceğinden bozmadan sonra ıslah yapılabileceği, 6100 sayılı HMK’nın 177. maddesinin yanlış yorumladığı, 1948 tarihli İBK’nın 6100 sayılı HMK karşısında güncelliğini kaybettiği, bozma kararı sonrasında ıslah yapılıp yapılamayacağı konusunda 4., 9., 10., 15. ve 21. Hukuk Daireleri kararları arasında görüş aykırılığı bulunduğu ileri sürülerek bu aykırılığın içtihatların birleştirilmesi yoluyla giderilmesi istenilmiştir. Bozma kararı sonrasında ıslah yapılamayacağı ve İçtihadı Birleştirme Kararının değiştirilmesinin gerekmediğine karar verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi İstinafın Tutuksuz Sanığın Gelmesine İlişkin Hükmünü İptal Etti

ANAYASA MAHKEMESİ, CEZA MUHAKEMESİ KANUNU’NDA İSTİNAF TEMYİZ YOLUYLA İLGİLİ OLARAK YER ALAN “TUTUKSUZ SANIĞA YAPILACAK ÇAĞRIDA KENDİ BAŞVURUSU ÜZERİNE AÇILACAK DAVANIN DURUŞMASINA GELMEDİĞİNDE DAVASININ REDDEDİLECEĞİ AYRICA BİLDİRİR” HÜKMÜNÜ İPTAL ETTİ 11.08.2017 tarih ve 30151 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi’nin 14.06.2017 tarih ve 2017/49E., 2017/113K. sayılı kararı ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 281. maddesinin … Read more